Projektowanie ogrodu - wymagania i znaczenie

Projektowanie ogrodu – wymagania i znaczenie

Dla każdego ogród ma inne znaczenie. Dla jednych jest to oaza spokoju, miejsce odpoczynku zaś dla innych ozdobą. Z reguły ludzie mają bardzo małe ogrody, lecz niekiedy są one bardzo duże.

Ważne jest jednak, w jaki sposób są rozlokowane poszczególne rośliny jak i meble czy obiekty, ponieważ nie zawsze wygląda to dobrze, jeśli nie tragicznie. Projektując ogród należy brać pod uwagę to ile możemy czasu poświęcić na jego pielęgnację, jaką ilość środków chcemy przeznaczyć na ten cel, powierzchnię, jaka przeznaczona jest na ogród, jak i również to, w jakim stylu chcemy go urządzić.

Dla każdego ogród ma inne znaczenie. Dla jednych jest to oaza spokoju, miejsce odpoczynku zaś dla innych ozdobą. Z reguły ludzie mają bardzo małe ogrody, lecz niekiedy są one bardzo duże. Ważne jest jednak, w jaki sposób są rozlokowane poszczególne rośliny jak i meble czy obiekty, ponieważ nie zawsze wygląda to dobrze, jeśli nie tragicznie. Projektując ogród należy brać pod uwagę to ile możemy czasu poświęcić na jego pielęgnację, jaką ilość środków chcemy przeznaczyć na ten cel, powierzchnię, jaka przeznaczona jest na ogród, jak i również to, w jakim stylu chcemy go urządzić.

link8.pl

Style wykorzystywane są w zagospodarowaniu przestrzeni ogrodowych jest bardzo wiele: ogród francuski, angielski, włoski, japoński, chińskim, holenderski, wiejski, modernistyczny oraz wiele innych zależnych od zawartości ogrodu. Każdy z tych styli posiada swoja magię i charakter. Różnią się one głównie układem, ilością elementów i różnorodnością materiałów użytych do ich stworzenia.

W mieście również znajdzie się miejsce na zieleń, spokój, wodę i porządek. Architektura krajobrazu w Rzeszowie może być przykładem wykorzystania takiego obszaru – w tym wypadku użycie stylu włoskiego. Jednak osoby, które nie znają się na aranżacji ogrodów lub nie mają na to czasu zwracają się z pomocą do architekta. Ludzie decydując się na jeden ze styli wprowadzają swoją „wizję” ogrodu, co powoduje połączenie kilku stylów, tworząc w ten sposób swój własny Ważne jest by przed zamówieniem takiej usługi zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Konstruując plan ogrodu projektant bierze pod uwagę nie tylko przestrzeń i kwotę, jaką dysponuje, ale także propozycje podane przez klienta, które w trakcie są na bieżąco konsultowane i ewentualnie modyfikowane. Jeśli warunki nam pozwalają można pomyśleć o elementach utrzymujących całość w odpowiednim klimacie. Mowa tu o swego rodzaju oczkach wodnych, fontannach, skalnikach, drewnianych elementach, zabytkowych przedmiotach czy tarasach łączących się z ogrodem.

Skomentuj