jednoosobowa działalność gospodarcza

Rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to pewien proces, który składa się z przejścia przez kilka etapów, nie można w nich pominąć formalności związanych z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

jednoosobowa działalność gospodarcza

Rejestracja firmy przez CEIDG

Sama rejestracja działalności odbywa się dzięki platformie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przez wniosek do CEIDG online. Umieszczamy w nim informacje ewidencyjne, takie jak nazwa firmy, NIP i REGON. Jeśli nie posiadamy tych numerów, zostaną one nadane w momencie zatwierdzenia wniosku przez Ministerstwo.

Kody PKD i forma podatków

Zanim jednak przystąpimy do jego wypełnienia, czeka nas wybór kodów PKD. Polska Klasyfikacja Działalności umożliwia uporządkowanie wszystkich rodzajów działalności, ze względu na rodzaj usług, które pełnią. Nie ma limitów określających, ile możemy tych kodów umieścić, ale z pewnością chcemy, żeby była to rozsądna ilość. Dość ważną i fundamentalną sprawą jest wybór rodzaju opodatkowania. Wpływa to bezpośrednio na budżet naszej firmy. Okazuje się bowiem, że niska stawka podatku na przykład przy 3% ryczałcie, nie zawsze będzie korzystna z szerszej perspektywy. Płacąc podatek ryczałtowy, nie mamy możliwości uwzględniać i rozliczać kosztów, ponieważ podatek opłacamy od przychodu. W praktyce oznacza to, że musimy zapłacić 30 zł podatku od zarobionego 1000 zł, nawet jeśli 600 zł stanowiły nasze koszty.

Czy muszę iść do Urzędu Skarbowego?

Jeśli chcemy być czynnym podatnikiem VAT, musimy wypełnić stosowne dokumenty w Urzędzie Skarbowym, a w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności w CEIDG, musimy pojawić w ZUSie, by wypełnić deklaracje dotyczące ubezpieczeń.

Skomentuj