dyskietka

Przedmioty codziennego użytku lat 90

W dobie odtwarzaczy mp3, mp4 oraz innych, nowoczesnych urządzeń multimedialnych żaden współczesny dzieciak nie ma już pojęcia czym była i do czego służyły dyskietki oraz kasety. Co więcej z pewnością zdziwiłby go wygląd dawnego urządzenia służącego do słuchania muzyki.

W dobie ogromnego rozwoju technologicznego świat zmienia się w ogromnym tempie. Dziś do słuchania muzyki służą nowoczesne, niewielkich rozmiarów odtwarzacze mp 3 czy mp 4. Muzyka zazwyczaj jest puszczana z internetu i odbierana na takich urządzeniach multimedialnych jak tablet, smartfon czy komputer.

Niegdyś jeszcze nawet w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia życie młodych osób znacznie różniło się znacznie od życia współczesnej młodzieży.

Kaseta – niezawodny nośnik muzyki minionych lat

W ostatniej dekadzie minionego stulecia nośniki w formie kaset były podstawowym narzędziem do słuchania muzyki. Wiele osób dojrzewających w tamtym okresie do dziś wspomina czasy spędzone z nawiniętymi na plastikowe rolki taśmami zamkniętymi w kolorowe prostokąciki. Nośniki te można było zakupić nowe, w czystej formie, a następnie nagrać na nie ulubioną muzykę z radia. Natomiast gdy na rynku pojawiły się dwukasetowe „jamniki”, wówczas wystarczyło wrzucić szybkie obroty i skopiować pożyczoną od znajomych tego typu płytkę. Na rynku nie brakowało też gotowych nośników, z hitami znanych wówczas zespołów muzycznych.

kaseta

Magnetofon – profesjonalne urządzenie do odtwarzania muzyki

Wyposażony on był w podstawowe funkcje typu odtwarzanie, przewijanie w przód i w tył oraz możliwość nagrywania ulubionej muzyki. Odsłuch dźwięku był możliwy dzięki zamontowaniu w środku urządzenia niewielkich głośników. Był on idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących prostotę obsługi oraz mobilność.

Dyskietka – możliwość kopiowania danych z komputera

Pojawiła się ona nieco później od powszechnie używanych kaset. Była ona powszechnie używanym przenośnym nośnikiem magnetycznym o niewielkiej pojemności, umożliwiającym zarówno odczyt jak i zapis danych. Nośnikiem danych tego urządzenia był wirujący krążek wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego pokrytego warstwą magnetyczną. W drugiej dekadzie tego stulecia niegdyś modne dyskietki zostały wyparte przez pamięci USB i pamięci flash, które to cechują się jeszcze mniejszymi rozmiarami oraz znacznie większą pojemnością.

Skomentuj