nietolerancje pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe – co jeść?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się produkty gluten-free. Nietrudno znaleźć je na półkach sklepów w krajach skandynawskich, czy w Wielkiej Brytanii. Panuje powszechne przekonanie, że wiąże się to z modą na zdrową żywność, a gluten jest niesłusznie demonizowany. Jednakże wiele osób nie bierze pod uwagę faktu, że jest to troskę o osoby, które mają nietolerancję na pewne substancje.

gluten i celiakia

Alergia na gluten i celiaka

Nietolerancja na gluten wiąże się z koniecznością rezygnacji z wielu rodzajów piwa, chleba, makaronu, czy płatków śniadaniowych. Oznacza to, że znacznie trudniej będzie o zachowanie prawidłowego ciśnienia krwi, czy poziomu triglycerydów. Osoby niespożywające glutenu są też bardziej narażone na stany zapalne. Trzeba zwiększyć liczbę spożywanych tłuszczy i cukrów w diecie.

Dieta bezglutenowa powinna być bogata w rośliny strączkowe. Makaron można zastąpić skutecznie ryżem. Starannie trzeba rozglądać się za chlebem – najlepiej wybierać pieczywo razowe lub chrupkie. Bez problemu możemy spożywać też mleko, jogurt, czy kefir. Powinniśmy więcej czasu poświęcić rybom, a ograniczyć ilość spożywanych wędlin.

Wskazane są też świeże owoce, ale należy dokładnie sprawdzać owoce suszone, które mogą zawierać gluten. Nie tylko alergia na gluten i celiaka są przypadłością, przez którą trzeba ograniczyć dietę. Sporo osób cierpi na nietolerancję laktozy.

Nietolerancja laktozy

Jest to przypadłość postępująca od drugiego roku życia, kiedy to zmniejsza się aktywność laktazy. Jednak sama nietolerancja objawia się najczęściej dopiero w dorosłym życiu. Sprawa diety jest jednak prostsza niż w przypadku alergii na gluten. Nietolerancja laktozy wiąże się jedynie z nietolerancją wobec cukru występującego w mleku, wobec tego osoba taka musi zająć się dopasowaniem jedynie odpowiedniego nabiału do swojej diety. Podstawowym produktem jest mleko – coraz częściej na półkach sklepowych można odnaleźć te, które mają obniżony poziom laktozy. Bez problemu spożywać można kefir, czy jogurt, gdyż zawarte w nich bakterie wspomagają proces rozkładu cukru laktozowego. Również sery twarde, takie jak gouda, czy parmezan z reguły nie zawierają laktozy, więc idealnie pasują do bezlaktozowej diety.

Skomentuj