Nowe technologie a etyka

Nowe technologie a etyka

Rozwój technologii, a także fakt, że na świecie liczy się głównie powiedzenie „po trupach do celu” mają wpływ na to jak wygląda współczesne spojrzenie na świat. Niestety ale bardzo często można zauważyć złe podejście różnych wielkich firm, które za wszelką cenę starają się być numerem jeden, nawet kosztem swoich klientów.

nowe technologie

Przykłady nieetycznego postępowania

Etyczny aspekt technologii jest to pojęcie dość obszerne i ciężko jednoznacznie określić czy pracodawca łamie etykę zawodową. Jednak jest także pojęcie jak kompleksowy proceduralizm, które oznacza równowagę, która powinna zostać zachowana pomiędzy rozwojem, a etyką. Jednak nawet największe firmy łamią czasami etykę i przykłady można znaleźć poniżej:

  • Facebook– ochrona prywatności i sprawy dotyczące danych osobowych,
  • Amazon– traktowanie pracowników w bardzo zły sposób,
  • Google– tworzenie aplikacji, które służą do zabijania ludzi.
    Są to tylko niektóre przykłady firm, które postępują w bardzo zły sposób, mimo że są bardzo rozpoznawalnymi markami na całym świecie.


Kompleksowy proceduralizm, a także etyczny aspekt technologii to bardzo powiązane tematy i firmy powinny uczęszczać na szkolenia, która są z nimi związane. Tak samo jak w przypadku tematu jakim jest ochrona prywatności, bo jak widać w dzisiejszych czasach czasami lepiej nie pisać czegoś w internecie albo nie wrzucić jakiś zdjęć, bo co raz się znalazło w internecie już na zawsze w nim pozostanie, a konsekwencje dla osób, które udostępniają praktycznie wszystko mogą być opłakane.

Skomentuj