Pigułka na alkoholizm

Pigułka na alkoholizm – fakt czy mit?

Uzależnienie od alkoholu, obok palenia papierosów i brania narkotyków, wciąż pozostaje w czołówce na liście najbardziej rozpowszechnionych zachowań auto-destruktywnych. Leczenie alkoholizmu i próba odwrócenia jego skutków rokrocznie pochłania miliardy dolarów. Jednak jego skutki są o wiele bardziej dalekosiężne niż tylko finansowe. Najczęściej wiąże się ze zniszczonymi więzami rodzinnymi, społecznym ostracyzmem i utratą poczucia własnej wartości. Co oferuje współczesna nauka, by pomóc osobom zmagającym się z tym problemem?

Pigułka na alkoholizm

Rynek farmaceutyczny

Coraz częściej słyszymy o przełomowych lekach, które pomagają radzić sobie w nieuleczalnymi wcześniej problemami. A jak w tym przypadku? Leczenie alkoholizmu jest wspomagane terapiami farmaceutycznymi, a rynek farmaceutyczny oferuje kilka różnych środków pomagających pokonać uzależnienie od alkoholu. Ich spektrum działania jest różne, niektóre wprawiają w złe samopoczucie po spożyciu alkoholu, inne zniechęcają do jego używania. A jeszcze inne, jak popularna niegdyś wszywka, mogą się przyczynić do ciężkich powikłań zdrowotnych po połączeniu z alkoholem, co ma skutecznie zniechęcić do sięgania po kieliszek.

Choć środki farmakologiczne mogą być skuteczne, to warto pamiętać, że w świecie medycyny są traktowane jako uzupełnienie terapii. Leczenie alkoholizmu obejmuje przede wszystkim aspekt psychiczny i wymaga silnej woli osoby uzależnionej. I na rozwinięciu owej silnej woli skupiają się głównie popularne terapie. Warto o tym pamiętać, polecając osobie potrzebującej wybór odpowiedniej terapii.

Skomentuj