Stylowy salon
Stylowy salon

Niekoniecznie na biało – kolory ścian

Mimo że ponadczasowa biel ścian prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody, wiele osób ma ochotę na to, aby ściany w mieszkaniu nabrały kolorów. I nic dziwnego. Przeglądając Internet czy katalogi producentów farb można zobaczyć, że takie barwne mieszkania również wyglądają niezwykle stylowo a przy okazji dają pole dla pokazania swojej kreatywności. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym dobieranie koloru farby do pomieszczenia będzie przyjemnym zadaniem.

Zabawa w psychologa

Nie jest żadną tajemnicą, że kolory jakie nas otaczają mają również wpływ na samopoczucie czy chęć do pracy. Ba, mogą one mieć wręcz znaczenie dla procesów fizjologicznych! Popularna biel to kolor neutralny, czerwień świetnie pobudza do działania, fiolet to kolor dla tych, którzy potrzebują skupienia. Najogólniej rzecz ujmując – ciepłe kolory świetnie pobudzają procesy życiowe, natomiast zimne nieco wyciszają i uspokajają. W zależności od tego, czego potrzebujemy bardziej, na takie kolory ścian w mieszkaniu powinniśmy się zdecydować.

Kolorowe wnętrze

Kolorowe wnętrze

Jak to wszystko do siebie dopasować?

Wbrew obiegowym opiniom, dopasowywanie do siebie kolorów wcale nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Z pewnością z czasów szkoły wszyscy świetnie pamiętamy koło barw, które możemy wykorzystać podczas malowania mieszkania. Dzięki niemu możemy znaleźć kolory pokrewne i dopełniające ten wybrany przez nas oraz te pozwalające na uzyskanie monochromatycznego wnętrza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które wręcz musi dobrze wyglądać, jest monochromatyczny dobór kolorów, czyli różne nasycenia tego samego koloru. Zdecydowanie bardziej nowoczesne będą kontrasty, czyli kolory dopełniające się. Dla tych, którzy nie mają ochoty na zbytnią ekstrawagancję, ale też nie chcą nudnych, jednakowych ścian, poleca się stosowanie kolorów pokrewnych.

Skomentuj