Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/net-arena.pl/wp-content/themes/zivah/includes/layouts/blog/content.php on line 111

Kominy kwasoodporne – co warto o nich wiedzieć?

To na jakie kominy systemowe się zdecydujemy, będzie miało wpływ na skuteczność ogrzewania budynku. Podobnie jest z doborem wkładu kominowego. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje wkładów kominowych, a wyróżnia się je na postawie ich odporności na działanie czynników zewnętrznych. Takim głównym podziałem są wkłady kominowe kwasoodporne oraz wkłady żaroodporne. One z kolei dzielą się dalej na wkłady jednościenne, dwuścienne oraz owalne.

Kominy kwasoodporne

Jednym z najczęściej wykorzystywanych wkładów kominowych są wkłady kominowe stalowe kwasoodporne. Zapewniają one skuteczne odprowadzanie zanieczyszczeń z kotłów gazowych i tych zasilanych olejem opałowym. Można je nawet stosować w starszych i krzywych kominach pod warunkiem, gdyż na rynku dostępne są również modele z elastyczną rurą kwasoodporną.

Stalowy wkład kwasoodporny jest konieczny w przypadku komina murowanego z cegły, którego przeznaczeniem jest współpraca z kotłem olejowym czy gazowym. Tego typu wkłady są umieszczane w kominie już po zakończeniu prac murarskich, gdyż wchodzą one w interakcje z zasadami znajdującymi się w zaprawie, którą murowano komin. Nie zaleca się więc montowania ich w świeżo wymurowanych i otynkowanych kanałach. Najlepiej, aby wkłady kominowe kwasoodporne wsunąć od góry, gdy komin jest już wymurowany, a zaprawa całkowicie wypchnięta. Oczywiście jest możliwość stopniowego obmurowywania wkładu kwasoodpornego, jednakże trzeba przy tym być bardzo ostrożnym. Nie może bowiem dojść do ubrudzenia zaprawą stalowego wkładu, czego skutkiem byłoby spowodowanie szybkiego rozwoju korozji.

Montaż wkładu kwasoodpornego

Jeśli decydujemy się na kominy kwasoodporne, to konieczne jest wcześniejsze wykucie w ścianie kominowej specjalnego otworu w celu zamontowania odstojnika kondensatu w dolnej części komina. Oprócz tego muszą zmieścić się tam również wyczystki i trójnik niezbędny do podłączenia kotła. Jeśli chodzi o wysokość, na której powinien znaleźć się trójnik, to jest to uzależnione od rodzaju posiadanego kotła oraz jego wielkości. Bardzo ważną kwestią w przypadku montowania stalowego wkładu kwasoodpornego w eksploatowanym wcześniej już kominie murowanym jest dokładne wyczyszczenie kanału dymowego z nagromadzonej w nim sadzy. Komin odprowadzający już wcześniej dym z kotła na węgiel może zawierać bowiem związki przyczyniające się do wystąpienia korozji na zewnętrznej części wkładu.  Oczywiście na rynku dostępne są gotowe systemy kominowe, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Z całą pewnością możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jak również na ogólnodostępność.

Skomentuj