Drewno doskonały materiał konstrukcyjny

Drewno doskonały materiał konstrukcyjny

Drewno mimo rozwoju technologii tworzyw sztucznych należy nadal do jednych z najlepszych materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych w różnych dziedzinach. Swoje zalety zawdzięcza nie tylko doskonałym parametrom wytrzymałościowym i starzeniowym ale także estetycznym.

Jako materiał konstrukcyjny w budownictwie i wykończeniówce drewno wiele zastosowań. Począwszy od konstrukcji domów szkieletowych, sufitów przez materiały wykończeniowe takie jak okna, podłogi czy schody drewniane a skończywszy na meblach.

W dzisiejszych czasach obserwujemy nowy trend powrotu zainteresowania materiałami naturalnymi (w tym przede wszystkim drewnem) wykorzystywanymi w budownictwie ze względu na liczne walory jakie posiadają. Z tworzywami sztucznymi  niekiedy nie mogą konkurować pod względem ceny ale produkty z drewna można poddawać renowacji – możemy jej poddać nie tylko meble czy podłogi ale również możliwa jest renowacja okien drewnianych, która dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i środków konserwujących przynosi zaskakujące efekty.

nowoczesne-mieszkanie.com.pl

Odrestaurowane okna mogą służyć jeszcze długo a budynkom i wnętrzom nadawać niepowtarzalny i klimatyczny charakter.

Materiał jakim jest drewno stawia odpowiednie wymagania w procesie pozyskiwania i obróbki. Ważnym jest by drzewo zostało ścięte w odpowiednim momencie (takim, który umożliwia jego odpowiednie wysuszenie – uzyskanie surowca o należytej wilgotności) jak również, po uzyskaniu optymalnych wymiarów. Po ścięciu drewno poddawane jest obróbce, od której zależy jakość uzyskanego surowca drzewnego. W procesie obróbki jednym z ważniejszych etapów jest suszenie, którego optymalny czas gwarantuje stałość wymiarów wykonanych produktów z drewna.

Skomentuj