monitor ekg

Jak działa przenośny aparat EKG?

Aparat EKG to urządzenie monitorujące czynności pracy serca. Jego szerokie zastosowanie w medycynie sprawia, że jest to jeden z ważniejszych urządzeń medycznych monitorujących czynności życiowe człowieka. Aparat EKG jest wręcz podstawą do diagnozowania zaburzeń krążenia czy też chorób serca ludzi oraz zwierząt. Warto więc poznać jak działa aparat EKG.

Przenośny aparat EKG, czym właściwie jest?

Aparat EKG, czyli elektrokardiogram bardzo często kojarzony jest z dużym i topornym urządzeniem, jakie można spotkać w szpitalu, na pogotowiu czy też w innych placówkach medycznych. Niemniej jednak rozwój techniki umożliwił wdrożenie niewielkich rozmiarów przenośnego aparatu EKG. Jest to odpowiednik o równie dobrej jakości odczytu w stosunku do dużych urządzeń stacjonarnych. Ich zastosowanie ma jednak miejsce przy okazji domowych wizyt lekarzy, w sytuacjach, kiedy chwilowo dostarczenie pacjenta do szpitala jest niemożliwe oraz w sytuacjach nagłych

Jak działa aparat EKG?

Przenośny aparat EKG to urządzenie medyczne rejestrujące czynności mięśnia sercowego. W trakcie badania analizie podlega częstość oraz rodzaj występujących skurczy. Dzięki wykonaniu badania EKG można wykryć wszelkiego rodzaju zaburzenia pracy serca takie jak arytmia czy też niedokrwienie.
Zastanawiając się, jak wygląda badanie elektrokardiografem przygotowaliśmy przykładowe kroki, które w większości każdy musi wykonać w trakcie badania EKG.

  1. Pacjent musi położyć się wygodnie na wznak;
  2. Następuje przypięcie elektrod, czyli sześć na piersi oraz specjalne klipsy na palcach;
  3. Podpięte elektrody pod aparat EKG monitorują skurcze serca i przenoszą je na ekran urządzenia. Niektóre aparaty są w stanie wydrukować wynik na papierze;
  4. Każdy wynik poddawany jest specjalistycznej ocenie i interpretacji. Proste wskaźniki można odczytać dzięki zamieszczonej instrukcji. Niemniej jednak sugeruje się wynik badania skonsultować z lekarzem.

Czas trwania badania to około 10 minut, co więcej nie jest inwazyjne dla pacjenta. Warto jednak pamiętać, że przed badaniem nie powinno się pić kawy ani palić papierosów, aby nie zaburzyć wyników.

Aparat EKG producent i cena

Zastanawiając się nad zakupem przenośnego aparatu EKG, z pewnością zwracamy uwagę na producenta, cenę oraz inne elementy jak rozdzielczość wyświetlacza czy też ilość pamięci wbudowanej. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata w urządzenie, które może uratować życie komuś z naszych bliskich. Z tego względu oszczędzanie i wybieranie najtańszych modeli może okazać się złym pomysłem. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję zakupową, warto poczytać opinie o określonym modelu, czy też zapoznać się z poszczególnymi recenzjami. Dzięki temu poznamy bliżej przenośny aparat EKG i wybierzemy ten najlepszy.

Skomentuj