Inspiracje skandynawskim stylem.

Mieszkanie w stylu skandynawskim to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które z lubością przeglądają instagrama lub wnętrzarskie czasopisma. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej trendowy, najpopularniejszy obecnie styl, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród młodych osób. Styl wprost ze Skandynawii to synonim prostoty i minimalizmu połączonych z bardzo wysublimowanym poczuciem estetyki. Oczywiście, nie są to wnętrza dla każdego, jednak osoby lubiące ład i porządek będą się w nich czuły naprawdę świetnie.

Wszechobecna biel

Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim warto rozpocząć od przemalowania ścian, oczywiście na biało. Generalnie rzecz ujmując jest to kolor, który pojawia się niemal wszędzie. Nawet meble w stylu skandynawskim będą białe, co nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi czy właścicieli zwierzaków. Oczywiście, taka biel powinna być gdzieniegdzie przełamana dodatkami w intensywnych kolorach – najlepiej w tej roli sprawdzą się turkusy, czerwienie czy czerń. Eleganckie szklane wazony, czarno-białe zdjęcia w szarych ramkach czy kolorowe poduszki to idealne dodatki dla stylu skandynawskiego.

Nowoczesny styl skandynawski

Nowoczesny styl skandynawski

Dużo, jeszcze więcej światła

Właściwie oświetlenie mieszkania to jedna z najbardziej charakterystycznych cech stylu skandynawskiego. W takich mieszkaniach rzadko można zobaczyć firanki czy zasłony, zdecydowanie częściej natomiast widuje się rolety. Gwarantuje to wrażenie, że wnętrza są przestronne, jasne i pełne naturalnego światła. A o naturę się tutaj głównie rozchodzi. Warto pamiętać również o tym, że oprawa oświetlenia jest zazwyczaj minimalistyczna w formie. W mieszkaniach w stylu skandynawskim zazwyczaj znajdziemy szklane lampy, papierowe abażury czy proste, metalowe kształty. Nic dziwnego, gdyż metal i szkło świetnie komponują się z bielą ścian i prostą formą mebli.

Idealna podłoga

W mieszkaniach w stylu skandynawskim kluczową kwestią jest to, aby były one jak najbliżej natury. Z tego też powodu podłoga zazwyczaj jest drewniana, a deski pozostają w ich naturalnym odcieniu. W związku z wszechobecną bielą, bardzo często deski podłogowe są bielone lub po prostu pomalowane farbą kryjącą na biało. Skutecznym sposobem jest również użycie matowego lakieru bądź oleju.

Styl skandynawski

Styl skandynawski

Z czego musisz zrezygnować.

Styl skandynawski stanowczo nie lubi przesady i zbyt wielu dodatków. Nie współgra on również z nienaturalnymi tkaninami. Jeżeli zależy nam na pełnej spójności, warto zdecydować się na len, bawełnę czy wełnę, które dodatkowo zapewniają bardzo domowy, niezwykle przytulny klimat.

Skomentuj