Kredyt bez zaświadczeń to jeden z produktów finansowych oferowanych na rynku bankowym. Czy jest dostępny dla wszystkich konsumentów? Na jakich warunkach jest udzielany? Jakie są jego koszty? Na jaki cel najczęściej jest przeznaczany? Oto najistotniejsze informacje o kredytach bez zaświadczeń.
Czy można otrzymać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?
Żadna instytucja bankowa nie udziela środków bez odpowiednich zabezpieczeń. Głównym powodem jest to, że każdy przyznany kredyt obarczony jest ryzykiem niespłacalności. Zatem podstawowym wymogiem jest poświadczenie, że potencjalnego kredytobiorcę stać na takie zobowiązanie. Temu zazwyczaj służy zaświadczenie o zarobkach. Dodatkowym wymogiem może być posiadanie stałego zatrudniania – najczęściej potwierdzonego przez umowę o pracę. Ponadto, w niektórych przypadkach, koniecznym zabezpieczeniem może być udzielenie poręczenia przez osobę trzecią. Nie jest to jednak standardowa i jedyna procedura postępowania, ponieważ możemy starać się również o kredyt bez zaświadczeń.
Na jakich warunkach udzielane są kredyty bez zaświadczeń?
Co dokładnie kryje się pod pojęciem kredyt gotówkowy bez zaświadczeń? Tu warto podkreślić, że pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń nie jest tożsamym pojęciem – zgodnie z prawem bankowym banki nie udzielają pożyczek, ale kredytów. Weźmy zatem pod uwagę realny przykład – kredyt bez zaświadczeń udzielany przez Bank Spółdzielczy:
- nie wymaga przedstawienia zaświadczeń o zarobkach,
- akceptowane są różne źródła dochodu,
- nie wymaga poręczycieli,
- za rozpatrzenie wniosku nie ponosi się żadnych opłat.
Ale z pewnością nie można oczekiwać, że Bank nie będzie próbował w żaden sposób zabezpieczyć się, udzielając środków. Jak może to zrobić? Decyzja o udzieleniu kredytu bez zaświadczeń podejmowana jest na podstawie oceny zdolność kredytowej. Służy temu również punktacja w Biurze Informacji Kredytowej oraz historia bankowa/kredytowa potencjalnego kredytobiorcy.
Kredyt bez zaświadczeń – kiedy z niego skorzystać?
Kredyty bez zaświadczeń przyznawane są zazwyczaj w wysokości maksymalnie kilku tysięcy złotych. Ze względu na proste zasady przyznawania i ograniczenie formalności, decyzje kredytowe wydawane są w krótkim czasie. RRSO zazwyczaj plasuje się na poziomie 14-18%. To rozwiązanie na osób, które szybko potrzebują niedużej gotówki (np. kredyt 500 zł) na mniej spodziewane wydatki lub chcą sfinansować nieco bardziej kosztowne wakacje czy sprawić większą niespodziankę bliskim.