Dlaczego warto postawić na instalacje z wełny?

Nieprawidłowo zamontowana wentylacja sprawia, że tracimy sporo ciepła, co z pewnością da nam się nieźle we znaki podczas okresu grzewczego, kiedy to liczy się każdy stopień ciepła. Jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych jest wełna mineralna i szklana, które są wygodne w stosowaniu, ocieplają dom oraz zabezpieczają go przed hałasem z zewnątrz i ogniem. Co warto o niej wiedzieć i dlaczego cieszy się taką popularnością?

Izolacje z wełny, czyli godne polecenia systemy wentylacji dla Twojego mieszkania

Do wytworzenia wełny mineralnej wykorzystuje się roztopione skały bazaltowe, które są następnie rozdmuchiwane. Z kolei wełna szklana powstaje ze szkła sodowo-wapiennego. Jako, że materiały te są zaimpregnowane olejem mineralnym, nie nasiąkają wodą. Aż 95% stanowi powietrze, co wpływa na tak dobrą izolacyjność wełny. Im mniejszy jest współczynnik lambda, tym wełna jest lżejsza i mniej przepuszcza ciepło. W przypadku wełny mineralnej współczynnik ten wynosi 0,033-0,045. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wyboru można kupić wełnę w różnym kształcie i w wielu postaciach. Najpopularniejsze są te w postaci prostokątnych płyt. Podczas kupowania wełny należy zwrócić uwagę na to, jak mocno jest sprasowana. Im mocniej, tym jest twardsza, gęstsza i bardziej wytrzymała. Dodatkowo pokrywa się je szklaną lub aluminiową folią.

Zaletą wełny jest to, że świetne izoluje przed hałasem, a przy tym ściany mogą oddychać. Nie zachodzi tutaj zjawisko zatrzymywania się i skraplania pary wodnej, gdyż może ona swobodnie uchodzić na zewnątrz. Co więcej wełna jest niepalna, a więc nie pozwoli rozprzestrzenić się płomieniom do innych pomieszczeń w przypadku wybuchu pożaru. Jako, że zazwyczaj materiał ten nasączony jest impregnatem wodochronnym, spada odporność na ogień, co sprawia, ze wełna jest w stanie wytrzymać temperaturę do 250 st. C. W przypadku nieimpregnowanej wełny szklanej jest ona w stanie przetrwać nawet w warunkach 600 st. C, a mineralna aż w 1000 st. C. Dzięki temu, że materiał ten można ułożyć bardzo szczelnie, zmniejsza się do minimum powstawanie mostków termicznych.

Podsumowanie – dlaczego warto postawić na instalacje z wełny?

Instalacje z wełny są niepalne, więc nadaja się także do miejsc o podwyższonej temperaturze. Ponadto jest paroprzepuszczalna, czyli umożliwia pozbywanie się nadmiaru pary wodnej. Jest materiałem odpornym na grzyby i pleśnie. Nie ma problemu z dopasowaniem jej do wybranego miejsca, gdyż jest elastyczna. Sprawdzi się także w przypadku wypełniania miejsc o nietypowych kształtach, gdy bezproblemowo można ją ciąć i to bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Skomentuj