Automatyczny zapis do PPK – jak działa i jak z niego zrezygnować?

Choć Pracownicze Plany Kapitałowe są programem dobrowolnym, to i tak wszyscy zatrudnieni Polacy między 18. a 55. rokiem życia zostaną do niego wkrótce automatycznie zapisani. Sprawdź, na czym polegają PPK oraz jak z nich zrezygnować.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Wielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że gdy przejdą na emeryturę, ich poziom życia może się znacznie obniżyć. By się przed tym chronić, niektórzy samodzielnie oszczędzają środki lub inwestują je w aktywa. Z myślą o osobach, które chcą odłożyć na swoją emeryturę, powstały także Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Do programu można przystąpić dobrowolnie i choć jest to inicjatywa państwowa, pieniądze, które dzięki niemu zgromadzisz, pozostają prywatne. Oznacza to, że środki w każdym momencie możesz wypłacić (choć nie zawsze w całości).

Co bardzo ważne, w ramach PPK środki gromadzone są z trzech źródeł:

  • Od pracownika – środki pobiera się z wypłaty i kieruje na rachunek PPK. Automatycznie wysokość składki pracownika wynosi 2% z jego wypłaty brutto, ale można ją także powiększyć o kolejne 2%.
  • Od pracodawcy – pracodawca dopłaca kolejne 1,5% na rachunek PPK pracownika. Wpłatę może także dobrowolne powiększyć o 2,5%.
  • Od Funduszu Pracy – państwo dopłaca 250 zł wpłaty powitalnej, a także dodatkowe 240 zł w każdym roku uczestnictwa w programie.

Automatyczny zapis do PPK

Choć założenia programu wyglądają korzystnie, niewiele osób zdecydowało się do niego przystąpić. Stało się tak mimo tego, że zapis do PPK był automatyczny, a żeby składki nie były pobierane, zatrudnione osoby musiały wypełnić specjalną deklarację o rezygnacji. By zachęcić ludzi do uczestnictwa w programie, państwo zaplanowało regularne przeprowadzanie automatycznych zapisów. Pierwszy taki zapis odbędzie się 1 kwietnia 2023 roku, a kolejne będą miały miejsce co cztery lata.

Co ważne, automatyczny zapis dotyczy pracowników między 18. a 55. rokiem życia. Osoby między 55. a 70. rokiem życia również mogą przystąpić do programu, ale muszą złożyć u swojego pracodawcy odpowiedni wniosek.

Jak zrezygnować z PPK?

Jeżeli już wcześniej zrezygnowałeś z uczestnictwa w PPK i nadal nie chcesz w nim uczestniczyć, to będziesz musiał ponownie złożyć deklarację u swojego pracodawcy. Z końcem lutego 2023 roku obecne deklaracje straciły bowiem ważność. Konieczne jest więc dostarczenie odpowiedniego druku, który poza informacją o chęci rezygnacji musi też zawierać Twoje dane osobowe. Większość przedsiębiorstw przygotowała już specjalne formularze, dlatego warto dowiedzieć się, czy w Twojej firmie można zrobić to na gotowym druku.

Jeżeli nie wyrobisz się z rezygnacją, to środki z kolejnej wypłaty trafią na Twój rachunek PPK, co sprawi, że otrzymasz mniejsze wynagrodzenie. Nie oznacza to oczywiście, że będziesz musiał czekać kolejne cztery lata na możliwość rezygnacji. Dobrowolność uczestnictwa w programie zakłada, że możesz wypisać się z niego w każdym momencie. Wiesz już, jak działa program Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz na czym polega automatyczny zapis do PPK. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź portal o finansach, na którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące biznesu.

Skomentuj