Na czym polega dystrybucja gorącego powietrza?

Kominki cieszą się coraz większą popularnością. Są nie tylko stylowe, ale przede wszystkim praktyczne. Stanowią świetny sposób na dogrzewanie domu. Generują one dużą ilość ciepła, a jednocześnie niewielkie koszty. Dystrybucja gorącego powietrza jest również niezwykle prosta, dzięki czemu w ekonomiczny sposób można ogrzać wszystkie pomieszczenia w budynku. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania stawiane są przed tym systemem.

Dystrybucja gorącego powietrza – zasada działania

System składa się z przewodów, które rozmieszczone są w taki sposób, aby ogrzać wybrane obszary w budynku. Dystrybucja gorącego powietrza nie jest skomplikowana – wkład kominkowy rozgrzewany jest za pomocą ognia. Magazynuje on ciepło, a następnie oddaje je do otoczenia. Duże znaczenie mają również rury spalinowe, które dodatkowo ogrzewają powietrze znajdujące się w pobliżu. Oczywiście ich głównym zadaniem jest odprowadzanie spalin generowanych podczas produkcji ciepła.

dystrybucja gorącego powietrza

Pod paleniskiem kominka znajduje się kanał nawiewowy, który odpowiada za dostarczenie powietrza do przewodów. Tą samą funkcję może pełnić również kapa kominka (wyposażona w kratę), czy też szczelina znajdująca się między wkładem, a obudową.

Dystrybucja gorącego powietrza – system grawitacyjny

System grawitacyjny stosowany jest wtedy, gdy dystrybucja gorącego powietrza ma obejmować wyłącznie pomieszczeni, w którym znajduje się kominek, a także pomieszczenia przyległe. Jest on relatywnie tani w montażu, a także późniejszej eksploatacji. Za jego pomocą można ogrzać jednak tylko trzy lub cztery niewielkie pomieszczenia. Cechuje się on wysoką wydajnością oraz niezawodnością. Użytkowanie systemu grawitacyjnego jest bezpieczne dla użytkowników, a także otoczenia, o ile zostanie on prawidłowo skonfigurowany.

Dla wielu osób minusem może być fakt, że nie ma możliwości sterowania efektywności ogrzewania. Ponadto nie sprawdzi się on w przypadku dużych powierzchni. Wymagana jest również odpowiednia filtracja powietrza, gdyż w innym przypadku może dochodzić do tzw. przypalania kurzu. Jest to podstawa prawidłowego działania systemu.

Dystrybucja gorącego powietrza – system wymuszony

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się systemu wymuszone, które wyróżniają się większą funkcjonalnością. Do swojego działania wykorzystuje on specjalne turbiny, które pozwalają na zwiększenie zasięgu ogrzewania. Wentylatory bezpośrednio przekładają się na wyższą efektywność.

Co prawda system wymuszony jest droższy w montażu, niż system grawitacyjny, jednak jego eksploatacja jest niezwykle tania. Na wyższą cenę ma wpływ dość skomplikowany oraz złożony proces instalacji.

System umieszcza się zwykle na poddaszu, czy też strychu, Często występuje również na wylocie ogrzanego powietrza z kominka. W turbinie gorącej za rozprzestrzenianie się ciepła odpowiada rozdzielacz, który kieruje je do wybranych pomieszczeń. Turbina zimna stosowana jest znacznie rzadziej, ponieważ wymaga wysokiego poziomu szczelności obudowy kominkowej, a także opcji zamknięcia otworów cyrkulacji powietrza.

Skomentuj