Aranżacja wnętrz oświetleniem

Odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśla klimat wnętrza, uwypukla przedmioty w nim się znajdujące oraz wydobywa głębię koloru ścian.

Z kolei bardzo często się zdarza, że źle zaaranżowane oświetlenie potrafi odbić się na samopoczuciu osób, które przebywają w pomieszczeniu. Najbardziej uniwersalnym miejscem do zaaranżowania światłem jest pokój dzienny, ponieważ można go wyposażyć w różnorodne lampy.

Pokój dzienny zazwyczaj spełnia wiele funkcji, począwszy od miejsca odpoczynku, poprzez miejsce spotkań gości z gospodarzami domu, a nawet niekiedy miejsca pracy. Dzięki szerokiemu asortymentowi sklepów można dobrać lampy, które spełnią się w każdej sytuacji.

Żyrandole w tradycyjny sposób zazwyczaj umieszczane są pośrodku pokoju. Dodatkową propozycją mogą być lampy podłogowe, których światło odbite od sufitu potrafi oświetlić całe pomieszczeniem. Podczas zakupy warto poszukać egzemplarzy, które wyposażone są w ściemniacz. Z kolei kinkiety na ścianach wieszane są w pobliżu sof, foteli czy też stolików. Światło pochodzące z nich powinno nadawać kameralny charakter wnętrzu.

http://nowoczesne-mieszkanie.com.pl/

Ponadto, można zastosować świetlówki na meblach, lampki nocne czy też oświetlić obrazy, dzięki czemu wydobędzie się ich prawdziwy urok.

Oświetlenie można użyć również gdy chcemy zmienić wrażenia optyczne odnośnie wnętrza, np. ukryte światła poszerzają  pomieszczenia. Pokój powiększa także światło, które jest skierowane na sufit poprzez pozorne wrażenie wysokości. Zaś skierowane na dół przyciemnia i daje wrażenie obniżenia.

Natężenie światła uzależnione jest od kolorów – intensywności ścian oraz podłóg. W przypadku jasnych kolorów światło jest aż w 80 % odbijane, natomiast ciemne kolory pochłaniają światło. Moc oświetlenia powinna być dobierana do preferencji estetycznych mieszkańców.

Operowanie światłem dodaje charakteru pomieszczeniom. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w miejscu gdzie się spędza większość czasu, zarówno pracując jak i odpoczywając z rodziną nie tylko dla wrażeń estetycznych, ale także dla zdrowia oczu.

Skomentuj