zegar gdańsk

Najdokładniejszy zegar świata jest w Polsce!

„Która godzina?” To pytanie, które chyba najczęściej słyszymy w naszym życiu. Znajomość dokładnej godziny, co do minuty i sekundy przydaje się nam w wielu sytuacjach. Nic dziwnego, że przez lata ludzkość poczyniła wiele starań, by udoskonalić posiadane urządzenia do odmierzania czasu. Jedne z najsłynniejszych osiągnięć to zegar atomowy i odrobinę mniej zegar pulsarowy.


zegar gdańsk

Zegar pulsarowy Gdańsk

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę to pierwszy na świecie zegar zliczający fale radiowe emitowane przez pulsary. Pulsary to z kolei to obiekty astronomiczne emitujące impulsy promieniowania w niewielkich, bardzo regularnych odstępach. Choć jest to nowo odkryte zagadnienie, to właśnie w Gdańsku znajduje się zegar, który wykorzystując ich cechy pokazuje godzinę z bardzo wysoką dokładnością, opisywaną jako najwyższą spośród zegarów skonstruowanych przez człowieka. Oprócz tego cechuje się wysoką stabilnością działania. Warto o nim pamiętać, gdyż jest to całkowicie polski wynalazek, o którym niestety często się zapomina. I szkoda, bo mógłby być wspaniałym powodem do dumy, robiącym wrażenie na zagranicznych turystach.

Zegar atomowy

Innym, o wiele bardziej rozpowszechnionym typem wysoko dokładnego zegara jest zegar atomowy. Jego działanie jest ściśle oparte na prawach fizyki, mówiących z jaką częstotliwością emituje fale cząsteczka atomu wybranego pierwiastka, najczęściej cezu. Są o wiele częściej spotykane, a niektóre z nich rozsyłają fale radiowe, wychwytywane później przez popularne zegarki, które dzięki temu osiągają dokładność zbliżoną do zegara atomowego.

Skomentuj