koniec 500 euro

Koniec emisji banknotów 500 euro

Nominały banknotów są bardzo podobne prawie w każdej walucie. Jednak w 2016 roku Europejski Bank Centralny podjął decyzję, że środki płatniczy Euro o nominale 500, zostaną wycofane. Decyzja została podjęta dość dawno, jednak dopiero pod koniec 2018 roku emisja 500 Euro zostanie wstrzymana.

koniec 500 euro


Europejski Bank Centralny i jego decyzja

Decyzja ta jest spowodowana tym, że według Unii Europejskiej to właśnie w tym nominale oszuści mają najwięcej gotówki. Jednak to, że Bank Centralny przestaje produkować 500 Euro wcale nie oznacza, że nie można nim płacić. Środki płatnicze takie jak na przykład 10,20,500 Euro dalej będą wykorzystywane w transakcjach. Każdy kto posiada oszczędności w nominale 500 Euro nie musi się obawiać, że nagle straci on swoją wartość. Jednak jeśli ktoś ma pewne obawy przed tą decyzją to może udać się do Banku i spokojnie rozmienić banknot na mniejsze nominały. Na całym świecie jest ponad 600 milionów pięćsetek o nominale 500 i stanowią one prawie 30% ogółu całej fizycznej gotówki waluty Euro.


Środki płatnicze

Środek płatniczy, czyi coś powszechnie znanego i wymiennego. W obecnych czasach jest tym pieniądz, jednak kiedyś środkiem płatniczym były inne rzeczy jak na przykład złoto. Jak podaje Europejski Bank Centralny, wstrzymanie emisji danego nominału nie oznacza, że utraci on swoją wartość. Najczęściej używane nominały w strefie euro to 10 i 20 Euro, jednak emisja waluty Euro ma nadal trwać i nominał 500 zostanie zastąpiony przez odpowiednią ilość 100 i 200, więc nikt na tym nie straci.

Skomentuj