Zdrowy mikroklimat w domu

Zdrowy mikroklimat w domu

Jak zadbać o przyjazny i zdrowy mikroklimat w domu? Niekiedy pytanie to jest spychane na margines w momencie wyboru materiałów do wykończenia domu, rozwiązania ogrzewania czy nawet doboru mebli. Jest to jednak ważny temat bo zdrowe, świeże powietrze zapewnia pozytywne samopoczucie domowników.

Podstawą dobrej cyrkulacji powietrza jest sprawnie działająca wentylacja. Jednak jej konstrukcja musi spełniać szereg wymogów, które warunkują dobrą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Nie wszyscy jednak wiedzą by umożliwić ruch powietrza kanałami wentylacyjnymi konieczne jest występowanie szczelin w drzwiach i oknach. Tak popularne w ostatnich latach i doskonale szczelne okna i drzwi PCV, kuszące swoją atrakcyjną ceną i energooszczędnymi parametrami właściwie uniemożliwiają taki ruch. Warto sobie zadać pytanie czy nie zainwestować w okna drewniane, które    pod względem ruchu powietrza w pomieszczeniach mają bardziej korzystne właściwości. Jeszcze jedną ważną zaletą jest możliwość renowacji okien drewnianych w porównaniu do okien PCV. Zupełnie inną kwestią jest estetyka wykonania i możliwość zastosowania do budynków zabytkowych i budynków stylizowanych na zabytkowe.

zbudujswojdom.pl

Problem wentylacji jest jedna z kwestii zdrowego powietrza. Wypada jeszcze wspomnieć o substancjach chemicznych jakie mogą ulatniać się w naszym mieszkaniu. A chodzi to dokładnie o ulatnianie się nieprzyjemnych zapachów z mebli i wykładzin, wykonanych z tworzyw sztucznych. Meble wykonane z sklejek, do których spajania używa się żywic fenolowo-formaldehydowych czy mocznikowo-formaldehydowych uwalniają w niewielkich ilościach wolny formaldehyd, który jest silną trucizną. Środki do pielęgnacji i konserwacji drewna często opierają się na naturalnych składnikach, które są znacznie bardziej przyjazne dla naszego organizmu – dlatego ich zastosowanie eliminuje ulatnianie się szkodliwych chemikaliów w naszym domu.

Jeśli chodzi o drewniane elementy wykończeniowe takie jak meble podłogi, schody drewniane  – warto zainwestować. W efekcie uzyskamy nie tylko stylowe wnętrza ale także przede wszystkim zdrowy mikroklimat w naszym domu.

Skomentuj