Jednym z podstawowych elementów wyposażenia w warsztacie, który wykorzystywany jest właściwie przez każdego fachowca, są narzędzia pneumatyczne. Nie mogą to być jednak narzędzia przypadkowe, a charakteryzujące się odpowiednimi parametrami. Jak jednak rozpoznać taki sprzęt i czym powinien się on cechować?
Czym są narzędzia pneumatyczne?
Narzędzia pneumatyczne to sprzęt, który do pracy wykorzystuje nie energię elektryczną, a sprężone powietrze. Ta zmiana czynnika napędowego skutkuje przede wszystkim wyeliminowaniem nagrzewania się urządzenia, znacznie mniejszą awaryjnością, a co za tym idzie tańszą eksploatacją.
Nic zatem dziwnego, że cechy te sprawiły, że sprzęt tego typu stał się tak popularny i rozchwytywany. Wśród urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem znaleźć można, chociażby pistolety pneumatyczne, nitownice, klucze udarowe i wiele, wiele więcej.
Ogromna popularność tego typu narzędzi powoduje jednak również to, że powstało wiele modeli, które nie spełniają wymaganych w przypadku takiego sprzętu norm. Łatwo nabyć urządzenie, które okaże się bardzo słabej jakości, a czasem wręcz będzie niebezpieczne w używaniu.
Decydując się na zakup jednego z nich, koniecznie trzeba wiedzieć, po czym poznać, że ma się do czynienia z dobrej jakości narzędziem pneumatycznym.
Jakie powinno być dobre narzędzie pneumatyczne?
Na szczęście rozpoznanie dobrego narzędzia pneumatycznego nie jest zadaniem specjalnie trudnym i nawet zupełny laik będzie w stanie po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami na ten temat, poprawnie określić jakość napotkanego sprzętu.
Przede wszystkim zwrócić uwagę należy na materiały, z których wykonany został mechanizm układu pneumatycznego. Cokolwiek innego niż elementy z mosiądzu lub aluminium powinny trwale skreślić dane urządzenie. Są to materiały, które zapewniają po pierwsze bardzo dobrą wytrzymałość, a także trwałość i odporność, chociażby na korozje.
Drugą niezwykle ważną cechą sprzętu pneumatycznego, która świadczy o jakości, jest jego kształt i rozmiar. Dobrze wyprofilowany uchwyt zapewniać będzie odpowiednio pewne trzymanie narzędzia podczas pracy. Wpłynie to nie tylko na bezpieczeństwo osoby obsługującej dane urządzenie, ale również na efektywność pracy. Wygodny sprzęt pozwala pracować szybciej i pewniej.
A co z elementami dodatkowymi?
O ile na te aspekty tego typu sprzętu zwraca uwagę całkiem spora gruba potencjalnych użytkowników, to już aspekt serwisowy i naprawczy mało kto uznaje za istotny dla wzięcia go pod uwagę.
Jest to ogromny błąd, ponieważ nie ma urządzenia w pełni bezawaryjnego. Da się jednak poprzez odpowiednio dużą bazę części zamiennych, a także odpowiednio zaprojektowanej obudowy, znacznie ustawić jego ewentualne naprawy.
Przykładowo, jeśli zakupi się urządzenie, które posiada klejoną obudowę, jego naprawy mogą okazać się bardzo trudne. Natomiast sprzęt, który jest skręcany, umożliwia w razie potrzeby rozebranie go, a następnie przy pomocy odpowiednio przygotowanych przez producenta części zamiennych, dokonać naprawy, a tym samym znacznie wydłużyć żywotność takiego urządzenia.
Powiązane wpisy