panele fotowoltaiczne

Do czego służą inwertery fotowoltaiczne?

Do nieodłącznych elementów każdej instalacji solarnej, złożonej z paneli słonecznych, należą inwertery fotowoltaiczne. Są to urządzenia umożliwiające wykorzystanie energii pozyskanej z elektrowni słonecznej, w domowych lub przemysłowych instalacjach elektrycznych.

To właśnie inwertery, które nazywa się również falownikami, zmieniają uzyskany z ogniw PV prąd stały, na prąd zmienny – który jest używany, do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Równocześnie inwertery fotowoltaiczne nadzorują pracę całej instalacji solarnej. Na rynku istnieje szeroka oferta inwerterów, które różnią się pomiędzy sobą parametrami technicznymi, sprawnością, wielkością, rozwiązaniami obejmującymi układ sterowania pracą falownika czy nawet wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych.

panele fotowoltaiczne

Rodzaje inwerterów solarnych

Podstawowy podział inwerterów fotowoltaicznych obejmuje dwa typy urządzeń: falowniki jednofazowe oraz falowniki trójfazowe. Pierwszy rodzaj inwerterów znajduje zastosowanie w niewielkich elektrowniach solarnych, zazwyczaj tych, które są przeznaczone na użytek prywatny, czyli w domach jednorodzinnych. Z reguły są to falowniki o kompaktowej budowie, wyposażone w nowoczesne systemy komunikacji i aplikacje do zarządzania pracą instalacji solarnej. Co istotne, odznaczają się one wysoką sprawnością, czyli niską stratą energii.

Falowniki trójfazowe dedykowane są dla mocniejszych instalacji solarnych, które są narażone na większe obciążenie, wynikające np. z użytkowania wielu urządzeń elektrycznych w jednym czasie lub korzystania z maszyn generujących wysoki pobór energii. Coraz częściej trójfazowe inwertery znajdują również zastosowanie w dużych gospodarstwach domowych oraz w domach inteligentnych, czyli wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest duże, a instalacja musi jednocześnie obsługiwać wiele różnych sprzętów w tym np. płyty indukcyjne czy ogrzewanie elektryczne.

Jak wybierać inwertery fotowoltaiczne?

Do każdej instalacji solarnej musi być dobrany odpowiedni falownik, który pod względem swoich parametrów technicznych bez żadnego problemu przetworzy na prąd zmienny tyle prądu stałego, ile maksymalnie wytwarza instalacja. Dlatego też moc inwerterów musi być dobierana z uwzględnieniem mocy całej instalacji solarnej. Zwyczajowo moc falownika jest nieco niższa niż moc instalacji, urządzenie to bowiem całkiem dobrze radzi sobie z niewielkim przeciążeniem, a najlepsze efekty pracy, zarówno pod względem sprawności, jak i ekonomii, wykazuje przy działaniu na maksymalnym obciążeniu.

Wybierając inwertery fotowoltaiczne, warto również zwrócić uwagę na system operacyjny falownika i zakres funkcji, jakie oferuje. Wpływa to znacząco na wygodę użytkowania całej instalacji i zarządzania takimi procesami jak przesyłanie energii do sieci i kontrola pracy całego systemu solarnego.

Skomentuj