Czy podróżowanie rozszerza horyzonty?

Czy podróżowanie rozszerza horyzonty?

Zwyczaje, języki, kultura, kuchnia – to tylko kilka rzeczy, jakie odkrywamy podczas podróżowania. Nie ma znaczenia nasze nastawienie do konkretnego wyjazdu, czyli czy wyjeżdżamy na wypoczynek, czy też mamy zamiar intensywnie zwiedzać nowe regiony – wiedza o nowych krajach nas otacza, dlatego chłoniemy ją mimowolnie. Czy jest to poszerzanie horyzontów? Zdecydowanie tak, dlatego podróże mają tak ogromną wartość, pozwalającą nam zupełnie inaczej spojrzeć na świat i doświadczyć rzeczy, których nie bylibyśmy w stanie poznać, pozostając w domu.

Zaplanowane podróżowanie

Skoro ustaliliśmy, że podróżowanie poszerza horyzonty, warto dowiedzieć się, jak zaplanować wyjazd, aby zyskać z niego jak najwięcej? W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma sposobami odpoczynku – nastawionym na odkrywanie i nastawionym na relaks. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w obu przypadkach będziemy doświadczać nowej kultury czy zwyczajów, gdyż będą nas otaczać i musimy dostosować się do warunków panujących w kraju, do którego się wybieramy.

Inaczej natomiast wygląda świadome podróżowanie w celu poszerzenia wiedzy na przykład z konkretnej tematyki. Wiele osób, pasjonując się na przykład historią, architekturą, literaturą czy malarstwem, wybiera kierunek podróży związany z ich zainteresowaniami. To doskonały pomysł na realizację swoich marzeń. Aby dowiedzieć się jak najwięcej, warto skorzystać z pomocy indywidualnego przewodnika, który pokaże nieznane turystom miejsca, opowie ciekawe historie związane z danym krajem czy też wskaże restauracje, w których zjecie prawdziwy, lokalny obiad. Indywidualna opieka przewodnika jest bardzo pomocna, dlatego, jeśli planujecie wyjazd, skorzystajcie z możliwości, jakie oferuje pożyczka pozabankowa i zaproście do współpracy doświadczonego przewodnika, który oprowadzi was po nowych miejscach w niestandardowy sposób.

Pobyt w hotelu a poszerzanie horyzontów

Osoby negatywnie nastawione do zorganizowanych wakacji w opcji all inclusive twierdzą, że trudno mówić o poszerzaniu horyzontów, gdy cały dzień jesteśmy zamknięci w egzotycznym resorcie, a jedyną rozrywką, z jakiej korzystamy, jest uczestnictwo w animacjach plażowych czy w wieczorkach integracyjnych, organizowanych przez obsługę hotelową. Nie można się zgodzić z tak kategorycznym stwierdzeniem. Nawiążmy do tego, co powiedzieliśmy na początku – kulturę, zwyczaje czy język chłoniemy mimowolnie.

I tak jest właśnie w przypadku wakacji all inclusive. Mamy do czynienia z egzotyczną kuchnią, smakujemy nowych potraw, poznajemy ludzi o odmiennej kulturze, widzimy ich zachowania, uczymy się podstawowych zwrotów w ich języku. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych, pasjonujących doświadczeń.

Skomentuj