melatonina a sen

Melatonina – hormon ciemności

Każdy żywy organizm potrzebuje określonego czasu na sen, dzięki któremu odpoczywa, a także częściowo się regeneruje.

Ważny hormon – melatonina

Hormonem regulującym porę snu i okres czuwania jest melatonina, a nadmiar lub niedobór melatoniny może być przyczyną wielu dolegliwości.


Produkcja melatoniny jest ściśle związana z wiekiem – u niemowląt jest na bardzo niskim poziomie, gdyż młodziutki organizm nie ma ustalonego dobowego rytmu – śpi wtedy gdy jest najedzony, natomiast gdy odczuwa głód lub inne potrzeby natychmiast się budzi. U ludzi starszych produkcja melatoniny wzrasta i prawidłowo reguluje czas czuwania i czas odpoczynku, natomiast w wieku starczym dochodzi do zwapnienia szyszynki i utraty zmagazynowanej melatoniny co prowadzi do zaburzenia rytmu dnia. Niektórzy starsi ludzie mają więc problem z zasypianiem lub samym snem, a także z zachowaniem równowagi dla pory snu i czuwania.


Melatonina to hormon zwany hormonem ciemności, ponieważ jest odpowiedzialna za intensywność i jakość snu. Prawidłowo wytwarzany przez szyszynkę hormon, powoduje ustabilizowania tych zależności. Dzięki odpowiedniemu poziomowi melatoniny, człowiek po przespanej nocy jest pełen energii i ochoty do działania, natomiast gdy sen z jakichś powodów zostaje zakłócony – organizm traci siły, jest apatyczny i śpiący.



melatonina a sen

Niedobór melatoniny przyczyną groźnych chorób

Niedobór melatoniny objawia się zaburzeniami snu, a w konsekwencji pogorszenia się staniu zdrowia. Prowadzi on do rozchwiania się systemu odpornościowego człowieka, powoduje rozdrażnienie, może być przyczyną otyłości, a także – w skrajnych przypadkach – zawału lub udaru.

Melatonina nadmiar

Z kolei nadmiar melatoniny jest przyczyną niekontrolowanej senności, zmęczenia oraz okresowych stanów depresyjnych. Melatoninę w razie jej zanikania bądź zbyt niskiej produkcji przez szyszynkę można uzupełniać przyjmując odpowiednie dawki zalecone przez lekarza


Syntetyczny hormon należy wprowadzać do organizmu o ściśle określonej godzinie – zapewni to ustabilizowanie się pory snu i czuwania oraz poprawę funkcjonowania całego organizmu.

Skomentuj