Koszt budowy domu, od czego zależy i jak go zoptymalizować?

Marzenie o własnych czterech ścianach jest udziałem olbrzymiej grupy osób. Niestety nie ma nic za darmo. A budowa własnego domu jest wyjątkowo kosztowną inwestycją. Na szczęście tak, jak w przypadku innych dóbr materialnych, mamy tutaj pole manewru, które pozwala zoptymalizować koszty budowy domu. Jak można to zrobić?

Równa działka to podstawa!

Wszystko najlepiej przemyśleć już na etapie zakupu działki, jeśli jej jeszcze nie posiadamy. Jej ukształtowanie ma bowiem fundamentalne znaczenie dla kosztów całej inwestycji. Im więcej pracy będzie trzeba na niej wykonać, aby dom powstał, tym drożej. Najgorsze w tym przypadku są nierówne tereny, a także te o mokrym podłożu, które trzeba będzie podnieść, czyli nawieźć odpowiednią ilość ziemi.

Drogo może nas kosztować również grunt pochyły, w którym konieczne będzie np. częściowe podpiwniczenie terenu. A niestety piwnica może zwiększyć koszty budowy nawet o 30 procent. Ogólnie prace ziemne wraz z postawieniem fundamentów należą z reguły do najdroższych. Dlatego zadbajmy o to, aby miejsce na nasz dom było w miarę łatwe do zagospodarowania, równe oraz suche.

Jak obciąć koszty przy projektowaniu i stawianiu budynku?

Kolejnym sposobem na zniwelowanie wysokich kosztów budowy jest wybranie prostego projektu budowlanego. Im mniej udziwnień i więcej standardowych rozwiązań, tym koszty budowy będą mniejsze. Najlepsze w tym przypadku są proste bryły bez fikuśnych konstrukcji i zakamarków typu wykusze, loggia itd. To samo tyczy się dachu.

Do najtańszych należą zwykłe dachy dwuspadowe bez dodatków typu lukarny. Wybierając prosty projekt, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli kupujemy już gotowy plan budynku, zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy jest on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bo jeżeli nie, to będziemy musieli go przekształcić, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. W takiej sytuacji lepszym wyjściem może być projekt indywidualny.

Na koszt budowy domu wpływa także rodzaj użytych materiałów, zastosowana technologia budowlana oraz wybrany system budowy (gospodarczy lub z firmą). Tutaj trzeba przeanalizować możliwości i wybrać rozwiązania najbardziej optymalne dla siebie. Jedyne co jest pewne, to fakt, że system budowy gospodarczej pod względem oszczędności jest o wiele korzystniejszy niż zlecenie wszystkiego firmie budowlanej. Jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z olbrzymim nakładem własnej pracy, a także z jakością uzyskanych efektów i często również z wydłużeniem terminu realizacji całej inwestycji.

Oszczędności przy wykończeniu domu

Wykończenie domu to często połowa ogólnego kosztu budowy. Tutaj jednak również możemy sporo zaoszczędzić zarówno na robociźnie, jeśli zdecydujemy się wykonać część prac samodzielnie, jak i na materiałach. Zamiast drewnianych podłóg możemy np. wybrać panele, wiele prac, nie licząc tych wymagających fachowej instalacji (elektryka, instalacje wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie) możemy również wykonać samodzielnie.

Należą do nich np. montowanie płyt z karton-gipsu, położenie podłogi, malowanie ścian i sufitów, położenie płytek itd. W tym przypadku możemy również poszukać mniejszych firm wykończeniowych, które mogą mieć bardziej konkurencyjne ceny. W przypadku elewacji zewnętrznej oraz pokrycia dachowego także możemy zoptymalizować koszty, decydując się na proste rozwiązanie i wykorzystanie standardowych materiałów.

Budując dom z nastawieniem na jak najniższe koszty, można osiągnąć oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, co może zaskakiwać, ale przy napiętym budżecie i ograniczonych funduszach jest na wagę złota.

Skomentuj