Na przestrzeni ostatnich lat postrzeganie kominków zaczęło przybierać coraz bardziej funkcjonalną postać.
Kojarzone wcześniej jedynie z wyszukaną i drogą formą dekoracji, obecnie są również uważane za wartościową, alternatywną formę ogrzewania. Zwracanie większej uwagi na optymalizację systemu grzewczego doprowadziło do większego zainteresowania kominkami, jako wyjątkowo efektywnego uzupełnienia systemu ogrzewania naszych mieszkań.
Jednym z podstawowych problemów przy wyborze odpowiedniego miejsca dla kominka jest kwestia, czy nasz dom dopiero powstaje, czy planujemy instalację w już urządzonym pomieszczeniu. Jak łatwo wywnioskować – większe pole do popisu mamy w przypadku, gdy budowę domu dopiero planujemy. Na etapie projektowym można przewidzieć bowiem wiele elementów, które na dalszych etapach ułatwią montaż wkładu grzewczego oraz – opcjonalnie – instalację systemu rozprowadzania powietrza, lub – coraz bardziej popularnego i bardziej efektywnego – systemu z płaszczem wodnym.
Istotną kwestią na etapie planowania jest ustalenie zapotrzebowania grzewczego domu lub mieszkania i wybór odpowiedniej formy jego ogrzewania. Tylko wtedy nasz kominek będzie mógł działać w sposób najbardziej efektywny. Trzeba również pamiętać, że umiejscowienie systemu w pomieszczeniu jest ściśle zależne od obowiązujących przepisów budowlanych. W przypadku gdy projekt mieszkania lub domu nie przewidywał kominka, nasze pole działania będzie bardzo ograniczone.
Jeśli już zdecydujemy się na montaż kominka, należy pamiętać o pewnych istotnych zaleceniach, które w znaczny sposób ułatwią nam jego użytkowanie i uczynią miłą i atrakcyjną częścią naszego domu bądź mieszkania.
Na początku trzeba pamiętać, aby jego umiejscowienie było dostosowane do kształtu pomieszczenia. Kominek jest zawsze szczególnym elementem „wystroju”, skupiającym na sobie uwagę zarówno domowników, jak i gości. Należy zadbać o to, aby siedząc przed kominkiem, mieć przed sobą spokojne płaszczyzny – w przypadku problemów z jego usytuowaniem, warto zasięgnąć opinii specjalistów.
Dla największego komfortu, kominek powinien zostać zamontowany przy ścianie leżącej naprzeciw okna lub drzwi oraz w jak największej od nich odległości. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych zakłóceń w spalaniu spowodowanych przeciągami – głównej przyczyny dymienia.
Ze względu na wymagania techniczne – ustosunkowane normami
oraz prawem – należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim
kominek musi być zbudowany jak najbliżej komina, natomiast rura dymowa powinna
mieć jak najmniej zagięć.
Pomieszczenie, w którym kominek się znajduje musi mieć dobrą wentylację –
powietrze z zewnątrz musi być doprowadzane przewodem o średnicy minimum 160 mm.
Należy pamiętać o sprawdzeniu wytrzymałości podłoża lub stropu, gdzie kominek
będzie montowany – trzeba pamiętać, że kompletny zestaw waży średnio od 450 do
850 kg, a jego ciężar jest przenoszony na ścianę, o którą jest oparty.
Pod samym kominkiem nie należy umieszczać instalacji elektrycznych ani
hydraulicznych, natomiast podłoga pod i ~60 cm przed kominkiem musi być
wykonana z materiałów niepalnych.
Istotne jest również, aby pamiętać o funkcjonalności pomieszczenia, w którym nasz kominek będzie się znajdował. Rozłożenie mebli oraz przestrzeń użytkową należy zaplanować w taki sposób, aby obecność kominka nie zakłócała swobody poruszania się i komfortu przebywania w pomieszczeniu.