ogródek

Zasady urządzania małego ogrodu

Posesja, na której zamierzamy założyć ogród nie zawsze ma rozmiary umożliwiające realizację dokładnie takiego projektu jaki sobie wymarzyliśmy.

Mały ogród aranżacja

W zależności od powierzchni i wielkości terenu na której ma być zaaranżowany ogród, projekt przestrzenny musi uwzględniać każdy jej zakamarek. Czasami jest to bardzo trudne zadanie, gdyż aranżacja małego ogrodu może być ograniczona w ilości przewidzianych roślin i sprzętów. Dotyczy to również ogrodzenia małego ogrodu – rodzaj płotu ma wizualne znaczenie, gdyż materiał z którego jest wykonany będzie optycznie go powiększał bądź sprawi że ogród wyda nam się mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Przestrzeń i ogrodzenie małego ogrodu

Najważniejszym punktem przy zakładaniu ogrodu jest optymalne wykorzystanie przestrzeni – pozostawienie niezagospodarowanych miejsc będzie niekorzystnie wpływać na końcowy wizerunek ogrodu. Dobrze jest – w miejscach, gdzie rośliny nie będą dobrze komponowały się zresztą otoczenia – wstawić urokliwe ławeczki bądź niebanalne rzeźby ogrodowe, wykonane z ciekawie ukształtowanych korzeni drzew, oryginalnie ukształtowanego żywopłotu bądź ażurowej metalowej konstrukcji. Rzeźby nie powinny dominować, lecz stanowić spójny motyw.

Właściwe wykorzystanie dodatkowych przestrzeni

Dobrze, jeżeli ogród znajdujący się na tyłach domu zaczyna się tarasem prowadzącym od szklanych drzwi – ta powierzchnia, odpowiednio zagospodarowana będzie niejako wprowadzeniem we właściwą część małego ogrodu, a jednocześnie doda mu przestrzeni. Na tarasie z powodzeniem można ustawić niezbędne meble ogrodowe co pozwoli na posadzenie bardziej urozmaiconej roślinności

Dobrym pomysłem jest ustawienie wokół tarasu roślin w dużych ozdobnych donicach, które swoją niebanalnością dodadzą ogrodowi akcentu dekoracyjnego.

Mały ogród aranżacja:

Ogródek aranżacja

Skomentuj