Jakie oświetlenie jest najlepsze do kuchni

Aranżacja kuchni obejmuje rozmieszczenie zabudowy i wybór niezbędnych sprzętów, które powinny się w niej znajdować. Jednak wystrój wnętrza kuchni to nie tylko meble i sprzęty funkcjonalnie rozmieszczone, ale też oświetlenie, które powinno pełnić przede wszystkim funkcję praktyczną.

Aby dobrze rozplanować oświetlenie w kuchni, najpierw trzeba wydzielić strefy robocze, od których będą zależały montowane lampki. W przypadku kuchni obowiązuje zasada prawidłowego oświetlenia wszystkich miejsc roboczych, a właśnie w tym pomieszczeniu ich nie brakuje. Oświetlenie to zarówno prawidłowa lokalizacja, jak i oprawa, która obok funkcji praktycznej może pełnić też dekoracyjną. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko poprawi komfort pracy w kuchni, ale też podkreśli zastosowaną w niej aranżację.

Montowanie w kuchni jednego głównego oświetlenia znajdującego się w centralnym miejscu pomieszczenia jest podstawowym błędem, ponieważ w takiej sytuacji wszystkie miejsca pracy będą zacienione. Oczywiście oświetlenie główne, jak w każdym innym pomieszczeniu, jak najbardziej może być zamontowane, jednak podstawę stanowią poszczególne światła punktowe. Podstawowym źródłem światła, jasnego i rozproszonego, mogą być tradycyjne lampy sufitowe.

http://obudownictwie.com.pl/

Najważniejsze miejsca pracy, które powinny zostać oświetlone to blat roboczy (który może również stanowić blat szafek stojących), zlewozmywak i kuchenka. Światło w kuchni przede wszystkim nie może razić w oczy, dlatego właśnie montuje się je bezpośrednio nad miejscem pracy.

Nad blatem stołu, ladą czy szafkami stojącymi montuje się rampy świetlne, z reguły mocowane pod szafkami wiszącymi. W przypadku gdy rampa montowana jest na ścianie, zakłada się na nią listwę, która rozprasza światło, kierując je bezpośrednio na miejsce pracy, a chroniąc w ten sposób oczy przed blaskiem. Popularne są również świetlówki i żarówki halogenowe, które można zamontować w dowolnym miejscu. Podobne rozwiązania można zastosować w przypadku kuchenki i zlewozmywaka, które wymagają światła jasnego i skupionego, ale nie oślepiającego.

Zdarza się, że w kuchni montowane są kinkiety, które z reguły pełnią funkcję dekoracyjną. Jako element ozdobny w kuchni doskonale sprawdzają się podświetlane meble – półki, szuflady czy wnętrza szafek.

Skomentuj