Drewno w domu

Drewno w domu

Zastosowanie naturalnych materiałów do wykończenia wnętrz niesie ze sobą wiele korzyści. Drewno nadaje wnętrzom niepowtarzalny klimat i nastrój, poza tym naturalne materiały wywierają korzystny wpływ na samopoczucie domowników.

Warto podkreślić że z drewnianymi elementami wykończenia wnętrz współgra wiele innych materiałów i dzięki temu łatwo uzyskać spójność w stylistyce wnętrza.

Drewno przy odpowiednim użytkowaniu i konserwacji długo zachowuje piękny wygląd. Co więcej stare drewno poddane renowacji może jeszcze długo służyć i cieszyć oryginalnym wyglądem. Zabieg renowacji  można zlecić profesjonalistom albo wykonać na własna rękę oszczędzając przy tym znaczną kwotę pieniędzy.

pieknydomek.pl

Renowacja to zabieg mający przywrócić pierwotne piękno schodów drewnianych, okien, podłóg i innych wyrobów drewnianych z naszego domu i jego otoczenia. Technika jej jest bardzo prosta i sprowadza się do usunięcia resztek farb, lakierów i innych tego typu zabezpieczeń, wyrównania pęknięć i innych ubytków w drewnie a następnie nałożenia nowej warstwy ochronnej na drewno.

Wybór środka konserwującego to podstawowe pytanie na jakie należy sobie odpowiedzieć zanim rozpoczniemy pracę. Środków tych jest wiele i różnią się między sobą właściwościami a przez to także i zastosowaniem.

Do konserwacji drewna stosuje się:

  • lakiery,
  • farby,
  • lakierobejce,
  • bejce,
  • oleje.

Środki te różnią się między sobą surowcami a dzięki temu także późniejszymi właściwościami powłok jakie się z nich uzyskuje. Olejowanie drewna, najmniej popularny ze sposobów konserwacji  nadaje mu bardzo korzystne właściwości. Co ważne w aspekcie odnawiania w przypadku olejowania – można dokonać miejscowej renowacji bez konieczności usuwania warstwy starej powłoki tak jak w przypadku pozostałych środków.

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie – czy opłacalna jest renowacja okien drewnianych i innych drewnianych wyrobów, które znajdują zastosowanie na zewnątrz naszych domów i mieszkań. Okna chronią przed utrata ciepła i ważne jest by należycie spełniały swoją funkcję. W przypadku mebli, drzwi, schodów nie ma takich wymagań – nawet jeśli źle oceniono stan drewna mogą spełniać swoje zadanie. W przypadku okien jest inaczej, dlatego najbardziej rozsądnym wydaje się zlecenie renowacji okien drewnianych profesjonalistom.

Skomentuj