studia podyplomowe Kraków

Specjalista UX – zawód przyszłości

Niekwestionowanymi liderami wśród najbardziej perspektywicznych i pewnych zawodów przyszłości, są te związane z branżą IT. Co istotne, nie tylko programiści mogą tutaj liczyć na ciekawe możliwości. Już od kilku lat prawdziwą furorę robi UX designer – profesja, która pozwala tworzyć produkty jak najbardziej dostosowane do potrzeb użytkownika.

Powiedzenie klient nasz Pan w wielu branżach traci na wartości. Jednak w dziedzinie technologii cyfrowej, gdzie niezwykle łatwo jest porzucić jeden produkt na rzecz innego – bardziej atrakcyjnego, zwrot ten funkcjonuje i ma się całkiem nieźle. Z tego powodu twórcy rozwiązań cyfrowych poświęcają niezwykle dużo czasu na projektowanie i analizowanie przydatności poszczególnych produktów. Tak, aby były one jak najbardziej użyteczne dla usera, pod każdym możliwym względem. I za to właśnie odpowiada UX designer , który tak naprawdę kreuje to, jak produkt będzie wyglądał i jak będzie funkcjonował z poziomu użytkownika.

UX design – w czym rzecz?

UX to skrót od user experience, co oznacza wrażenia użytkownika. Nie trudno zatem się domyślić, że UX designer jest osobą, która musi wczuć się w użytkownika i tak zaprojektować aplikację, program czy witrynę www, aby była ona jak najbardziej wygodna dla osób, które będą z niej korzystały. Nie jest to łatwe zadanie i na proces pracy UX składa się wiele elementów. Od tworzenia szaty graficznej po funkcjonalne zaplanowanie działania aplikacji czy witryny, tak aby poruszanie się w jej obrębie było dla użytkownika intuicyjne i szybkie.

studia podyplomowe Kraków

Projektant UX bierze udział przy projektowaniu produktu już od fazy koncepcyjnej, gdzie jego zadaniem jest stworzenie tego, czego konsumenci potrzebują, co ułatwi im wykonywanie określonych zadań itd. Tym samym rola UX designera jest kluczowa i to od niego zależy, czy stworzony produkt trafi w gusta i potrzeby klientów. Jego praca składa się z dwóch części – projektowania i analizowania, czyli tworzenia struktury i wyglądu produktu oraz badania doświadczeń użytkowników z danym produktem, pod kątem jego ulepszenia i dostosowania do wymagań określonej grupy docelowej.

Studia podyplomowe UX business design

Dla osób chcących skorzystać z możliwości rozwoju zawodowego, jakie daje stanowisko UX designer, prostym sposobem na zdobycie profesjonalnej i kompletnej wiedzy oraz praktyki z zakresu user experience, są studia podyplomowe. W ciągu dwóch semestrów można zdobyć szerokie kompetencje, które będzie można wykorzystywać z powodzeniem zarówno we własnej działalności związanej z branżą IT, jak i w firmach zajmujących się projektowaniem i budowaniem nowoczesnego oprogramowania czy aplikacji.

Co istotne zawód UX designer coraz częściej wychodzi poza biznes cyfrowy, stając się jednym z elementów marketingu dla wszystkich produktów czy usług, które chcemy tworzyć z myślą o ich jak największej użyteczności i atrakcyjności dla konsumentów.

Skomentuj