Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/net-arena.pl/wp-content/themes/zivah/includes/layouts/blog/content.php on line 111

Na co zwrócić szczególną uwagę kupując system klimatyzacji

Klimatyzacja to z pozoru proste i coraz tańsze obecnie urządzenie pozwalające na skuteczną poprawę komfortu życia, szczególnie w czasie sezonu letniego charakteryzującego się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza. Na jakie parametry zwracać szczególna uwagę kupując system klimatyzacji do własnego domu?

Optymalne parametry powietrza

Według wyników wieloletnich badań, najbardziej optymalna dla nas temperatura powietrza w okresie letnim to 23-26 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60 proc. Drastyczne schładzanie pomieszczeń w upalne dni może prowadzić do przeziębień oraz innych infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego też powszechnie przyjmuje się, że różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz, a tą w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być większa niż 7 stopni Celsjusza.

Moc klimatyzacji

Kupując klimatyzację do mieszkania lub domu jednorodzinnego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa najważniejsze parametry urządzeń, a mianowicie na ich moc chłodniczą oraz grzewczą. Są one zazwyczaj określane na podstawie bilansu zysków i strat ciepła w pomieszczeniach. Taki bilans jest kształtowany przez wiele czynników, w tym m.in.: wielkość oraz kubaturę pomieszczenia, wielkość otworów okiennych oraz drzwi, położenie obiektu względem stron świata, szacowaną liczbę osób mających przebywać we wnętrzu czy też ilość ciepła oddawanego przez pracujące w pomieszczeniu urządzenia.

Energooszczędny inwerter

Najnowsze systemy klimatyzacji to zazwyczaj niezwykle zaawansowane technicznie urządzenia zapewniające nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale również duże oszczędności ekonomiczne. Kupując system klimatyzacji musimy zwrócić uwagę na zastosowaną w nim technologię. Najpopularniejszymi obecnie urządzeniami klimatyzacyjnymi są te wyposażone w technologię inwerterową, która umożliwia dostosowanie wydajności pracy systemu do bieżących warunków panujących w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczniejszą pracę klimatyzacji przy jednoczesnym niższym zużyciu energii elektrycznej.

Niski poziom hałasu

Oczywiście systemy klimatyzacji to urządzenia mechaniczne, a więc generują pewien poziom hałasu podczas pracy. Naturalnym jest, że klimatyzacja działa tym głośniej, im większą jej wydajność chcemy uzyskać. Na szczęście renomowani, najwięksi na świecie producenci systemów klimatyzacji wyposażyli je w funkcję cichej pracy, która najlepiej sprawdza się w przypadku urządzeń instalowanych w sypialniach. Kupując klimatyzację warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Automatyka i sterowanie

Dość istotną sprawą w przypadku klimatyzacji jest również odpowiednia automatyka urządzenia oraz sposób jego sterowania, które należy przede wszystkim dobrać pod swoje indywidualne potrzeby oraz w zależności od konkretnego pomieszczenia. Najczęściej wybieraną obecnie opcją w przypadku systemu klimatyzacji jest sterowanie urządzeniem za pomocą pilota.

Skomentuj