Kupuj tanie części zawieszenia w NoweZawieszenie.pl

Jak rozpoznać awarię amortyzatora?

Bez wątpienia amortyzatory to podzespoły, bez których nie sposób się obejść. Pełnią one niezwykle ważne funkcje, dzięki którym jazda jest nie tylko bardziej komfortowa, ale również bezpieczniejsza. Niestety, tak jak każdy inny podzespół, również amortyzator może ulec awarii. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba wtedy jak najszybciej dokonać wymiany tego elementu. Jednak jak rozpoznać awarię amortyzatora?

Rozpoznanie objawów awarii

Nieprawidłowe funkcjonowanie amortyzatorów daje pewne objawy. Przede wszystkim, podczas jazdy odczuwane są wibracje. Wystarczy niewielka nierówność czy drobna przeszkoda, aby w pojeździe odczuwane były silne wstrząsy. Ponadto, nawet podczas jazdy po całkowicie równym terenie może być odczuwalna niestabilność auta, zwłaszcza na zakrętach. Co więcej, jeśli amortyzator nie jest w pełni sprawny, kierowca może słyszeć niepokojące dźwięki podczas pokonywania nierówności. Kolejnym charakterystycznym objawem awarii amortyzatora jest przyspieszone zużycie opon. Należy również pamiętać, że jeśli niesprawność dotyczy tylko amortyzatora po jednej stronie, zużycie opon będzie nierównomierne.

Kupuj tanie części zawieszenia w NoweZawieszenie.pl

Pojedyncze objawy, które powyżej wymieniono, mogą oznaczać awarie różnych podzespołów. Jeżeli jednak występują razem, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż problem tkwi właśnie w amortyzatorach. Niemniej jednak często trzeba być bardzo uważnym, aby zauważyć objawy, gdyż mogą być one dosyć subtelne. Każde najmniejsze podejrzenie dotyczące sprawności amortyzatorów powinno jednak skłonić do wizyty u mechanika lub przynajmniej do samodzielnego sprawdzenia stanu tych elementów.

Test amortyzatorów

Ażeby mieć pewność, iż nieprawidłowe działanie pojazdu jest efektem niesprawności amortyzatora, należy wykonać odpowiedni test. W warunkach garażowych można zrobić to samodzielnie, poprze mocne naciśnięcie karoserii na poziomie amortyzatora oraz szybki odskok. Sprawny amortyzator szybko uspokoi nadwozie, które się zatrzyma. Natomiast niesprawny amortyzator nie zadziała, przez co samochód będzie się bujał co najmniej przez kilkanaście sekund. Metoda ta jest dosyć skuteczna, jednak aby mieć pewność, co do trafności diagnozy, należy wybrać się do warsztatu samochodowego.

Awarie amortyzatorów są naturalną konsekwencją eksploatacji pojazdu. Jednak można opóźnić konieczność wymiany tych podzespołów poprzez montaż amortyzatorów najwyższej jakości. Kupuj tanie części zawieszenia w NoweZawieszenie.pl, a z pewnością przejedziesz wiele tysięcy kilometrów nie martwiąc się stanem technicznym amortyzatorów.

Skomentuj