siłowniki pneumatyczne

Zasada działania siłownika pneumatycznego

Siłowniki pneumatyczne to pozornie bardzo proste w budowie elementy metalowe, wypełnione powietrzem. Ilość zastosowań, jak również różnorodność modeli siłowników trudno zliczyć. Przyjrzyjmy się ogólnej budowie i zasadzie działania siłownika pneumatycznego, aby przybliżyć nieco kwestię tego, czym on właściwie jest.

Jeżeli chodzi o budowę, siłowniki pneumatyczne przypominają niewielkich rozmiarów metalowe puszki. W środku znajdują się natomiast: element roboczy oraz medium robocze. Element roboczy to najczęściej tłoczysko, natomiast medium roboczym jest powietrze. Warto zauważyć, że występują również mniej standardowe siłowniki, w których rolę tłoczyska przejmuje np. membrana.

siłowniki pneumatyczne

Mechanizm działania siłownika

Siłownik to element, dzięki któremu możliwe jest wytworzenie energii mechanicznej z energii sprężonego powietrza. Jak już wspomniano, siłownik wypełnia powietrze. Uruchomienie siłownika sprawia, że element roboczy spycha powietrze ku jednemu z końców siłownika, przez co dochodzi do sprężenia gazu. W ten sposób wytwarzana jest energia, która dzięki połączeniu z urządzeniem zewnętrznym może być wykorzystana jako energia mechaniczna. Tym sposobem przy użyciu niewielkiej siły człowiek jest w stanie podnosić ciężkie przedmioty oraz wprawiać w ruch wielotonowe maszyny.

Warto wspomnieć, iż jednym z najpopularniejszych podziałów siłowników pneumatycznych jest ten ze względu na modele jednostronnego i dwustronnego działania. Rzecz w tym, iż w niektórych egzemplarzach tłoczysko spręża powietrze tylko podczas ruchu w jedną stronę. W takim wypadku po wytworzeniu energii, tłoczysko wraca na miejsce ciągnięte przez sprężynę, a kolejny ruch sprężający wymaga działania operatora. Natomiast w przypadku siłownika dwustronnego działania do sprężania dochodzi podczas ruchu tłoczyska w dowolnym kierunku. W takim wypadku mamy zatem do czynienia ze zdecydowanie bardziej wydajnym działaniem, gdyż nie występuje moment bezczynności tłoczyska.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Z pewnością laikom siłowniki pneumatyczne kojarzą się z częściami typowo przemysłowymi. Nie do końca jednak jest to poprawne skojarzenie. Oczywiście siłowniki są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. – dzisiaj są one obecne w zasadzie w każdej fabryce. Niemniej jednak elementy te znajdują o wiele więcej zastosowań. Powszechnie wykorzystywane są dziś np. narzędzia pneumatyczne, które są obecne w każdym przydomowym warsztacie. Co więcej, siłowniki o najprostszej konstrukcji są obecne w wielu przedmiotach codziennego użytku. Bez nich niemożliwe byłoby choćby otwarcie klapy bagażnika w samochodzie, czy też wyregulowanie wysokości fotela.

Skomentuj