Wśród znanych zabytków architektury łatwiej jest znaleźć przykłady budowli jako całości niż znanych fragmentów architektonicznych takich jak znany balkon Romea i Juli czy drzwi bazyliki św Piotra w Rzymie czy Drzwi Raju. Czy mamy tego typu zabytki w Polsce?
Nie jest ich wiele ale znajdziemy takie przykłady. Najbardziej znane okno w Polsce to okno papieskie na ulicy floriańskiej w Krakowie nad brama wjazdową do Pałacu Biskupiego. Pod względem artystycznym nie jest nadzwyczajne – klasyczne okno drewniane w zadbanej kamienicy, bez nadzwyczajnych zdobień czy chociażby ciekawych okiennic drewnianych – ale aura papieskiej obecności tak silnie mu towarzyszy, że zyskało zupełnie inną wartość nie tylko dla Polaków.
Następnym najbardziej znanym zabytkiem tego typu w naszej stolicy jest ulica Kamienne Schodki. Pierwsze wzmianki o schodach pochodzą z XVI wieku, wtedy były to schody drewniane i służyły najprawdopodobniej jako zejście po wodę do Wisły. Wtedy uliczka nazywana była nazywana po prostu Na schodkach, później nazywano ją Schodkami a wraz ze zmiana materiału zmieniono nazwę na Kamienne Schodki.
Do najbardziej znanych drzwi należą z całą pewności Drzwi Gnieźnieńskie. Są one jednym z ważniejszych zabytków sakralnej sztuki romańskiej – pochodzą z czasów panowania Mieszka III Starego, choć dokładnie data ich powstania nie jest znana. Nie są to drzwi drewniane, wykonane zostały z brązu, metodą odlewania. Drzwi znajdują się w Archikatedrze Gnieźnieńskiej.
Magiczne, zabytkowe miejsca dodają uroku naszym Polskim miastom i miasteczkom. Z czasem coraz więcej uwagi poświęca się trosce o renowację naszych rodzimych dóbr architektury i kultury jak również marketingowi miast. Te znane i atrakcyjne miejsca umożliwiają promocję miast i sprawiają że turyści chętniej je odwiedzają.
Powiązane wpisy