wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe. Co dalej?

Sporo osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że praca zawodowa jest istotną częścią naszego poczucia tożsamości i przynależności. W pracy tworzymy pewne relacje oraz mamy możliwość rozwijać się i szlifować swoje zdolności komunikacyjne. Często jest to sprawdzian naszej inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności interpersonalnych.

Utrata radości z pracy

Czasami jednak zdarza się, że tracimy zapał do pracy. Powodów tego może być wiele od kiepskiej atmosfery do zbyt wysokich oczekiwań względem współpracowników i szefa. Czasami też mamy poczucie, że to co robimy nie ma żadnego sensu i celu. Jeżeli w naszych głowach pojawia się myśl, że chodzimy do pracy tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie, nie czujemy głębokiej satysfakcji, może to prowadzić do wypalenia zawodowego i frustracji. Nie są to przyjemne uczucia i jeśli nic z nimi nie zrobimy mogą nas zaprowadzić w poczucie żalu i goryczy. Co można zrobić w takiej sytuacji?

wypalenie zawodowe

3 sposoby na zmniejszenie stresu

Aby sobie ulżyć najprostszym wyjściem wydaje się zmiana pracy, bądź stanowiska nie zawsze jednak czujemy się na siłach, żeby dokonywać dużych zmian. Drugim sposobem jest odpoczynek na urlopie, w celu złapania równowagi i balansu. Równowaga to słowo klucz. Nie żyjemy przecież tylko po to, żeby pracować, ale raczej, żeby cieszyć się rezultatami swoich działa. Sprawdzonym i skutecznym sposobem będzie redukcja stresu. Jest to sprawa dość indywidualna, ponieważ każdy ma własne sposoby na osiągnięcie spokoju wewnętrznego. Warto jednak patrzeć na sprawy zawodowe, jak również prywatne z bezpiecznego dystansu.

Skomentuj