Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/net-arena.pl/wp-content/themes/zivah/includes/layouts/blog/content.php on line 111

Jak urządzić ergonomiczne biuro?

Ergonomia to nauka, która zajmuje się dostosowywaniem maszyn, narzędzi, środowiska oraz organizacji pracy i przedmiotów codziennego użytku do możliwości i ograniczeń człowieka. Jest to więc dyscyplina, która ma na celu taki dobór otaczających nas przedmiotów, by jak najlepiej nam się pośród nich funkcjonowało i żyło się jak najzdrowiej. W przypadku pracy biurowej ergonomiczne urządzenie biura wpływa na poprawę jakości zdrowia pracowników oraz w efekcie – ich wyższej wydajności i chęci do pracy.

Ergonomiczne wyposażenie biura

Podczas planowania wyposażenia biura przede wszystkim trzeba skupić się na najważniejszych elementach. Pod względem ergonomiczności muszą to być odpowiednio dobrane meble biurowe, do których zaliczyć można fotele, biurka, regały. Wszelkie sprzęty w biurze muszą być wysokiej jakości, wykonane z materiałów posiadających atesty oraz bezpieczne, a więc nie zagrażające pracownikom. Wszystko to wpłynie na lepsze samopoczucie pracowników, ich zaangażowanie i kreatywność, a przez to również wyższą efektywność całego biura.Ergonomiczne biuro

Meble do biura a ergonomia

Najistotniejszym meblem w biurze jest rzecz jasna biurko, gdyż to przy nim pracownicy spędzają wiele godzin dziennie, wykonując różnego rodzaju prace biurowe, najczęściej przy użyciu komputera. Biurko ergonomiczne musi być odpowiednio wysokie. Siedząca przy nim osoba powinna swobodnie zmieścić pod nim nogi, jak również nie nachylać się zbytnio podczas pisania na klawiaturze. Tego typu postawa może bowiem źle wpływać na zdrowie pracownika, powodując liczne dolegliwości karku, pleców czy głowy. Dlatego też równie ważnym meblem w biurze jest odpowiedni fotel lub krzesło.

Meble biurowe do siedzenia powinny być przede wszystkim regulowane pod względem wysokości. Krzesło koniecznie musi być obrotowe oraz wyposażone w odchylane oparcia i podłokietniki. Oprócz tego muszą to być meble stabilne, które dostosowują się do sylwetki pracownika. Wybierając fotel lub krzesło biurowe należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane jego obicie. Jako tkaniny obiciowe najlepiej sprawdzają się nowoczesne materiały i naturalna skóra.

Niektórzy pracodawcy w celu podniesienia wygody siedzenia swoich pracowników wprowadzają również podnóżki, które umieszcza się pod biurkiem. Jeżeli zaś chodzi o takie meble do biura jak szafki czy regały to przede wszystkim dobrze, gdy są one wykonane w najnowocześniejszym stylu, estetyczne i ulokowane niezbyt daleko od głównego miejsca pracy, czyli biurka.

Oświetlenie biurowe

Odpowiednio dobrane oświetlenie biurowe to takie, które nie jest zbyt jaskrawe (bo wpływa to źle na koncentrację pracownika i może powodować bóle głowy) oraz niezbyt ciemne. Nie powinno przekraczać mocy 80 w. Ważne jest, by pracować jak najwięcej przy świetle naturalnym, najzdrowszym dla naszego wzroku. Meble biurowe takie jak biurko czy fotel, powinny być ustawione w taki sposób by światło z okien nie odbijało się w ekranie komputera. Warto również pomyśleć o umieszczeniu w biurze roślin doniczkowych, które wpływają na nasze lepsze samopoczucie, bezpieczeństwo i bardzo uspokajają.

Skomentuj