Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/net-arena.pl/wp-content/themes/zivah/includes/layouts/blog/content.php on line 111

Co to są narzędzia pneumatyczne i do czego służą?

Narzędziami pneumatycznymi nazywa się rodzaj narzędzi, które są zasilane sprężonym powietrzem. Wyróżniają się dużą mocą i wydajnością, a jednocześnie są lekkie. W przeciwieństwie do klasycznych narzędzi są w 100% wolne od iskier, a więc bezpieczne podczas stosowania.

Narzędzia pneumatyczne – charakterystyka

Narzędzia pneumatyczne posiadają prosty silnik wykorzystujący mechanizm łopatkowy lub  turbinowy., Powietrze do jego napędzania dostarczane jest poprzez kompresor lub instalację ze sprężonym powietrzem. Za sprawą prostej budowy są mało awaryjne i proste w naprawie. Pod tym względem znacznie przewyższają elektronarzędzia. Są również bardzo wytrzymałe, bo cechują się odpornością na przeciążenia. W ich przypadku nie ma się co bać o przegrzewanie.

narzędzia pneumatyczne

Jakie zalety mają pneumatyczne narzędzia?

Jedną z podstawowych zalet narzędzi pneumatycznych jest ich wysoka efektywność. Posiadają ogromną moc, przy jednocześnie niewielkiej masie i wymiarach. W praktyce przyjmuje się, że narzędzie napędzane sprężonym powietrzem jest aż o 50% lżejsze niż elektronarzędzie o takiej samej funkcji. To znacznie ułatwia pracę operatorowi (jest ona mniej męcząca) i pozwala na pracę w miejscach trudniej dostępnym. Poza tym narzędzia tego rodzaju nie iskrzą, a więc stosuje się je powszechnie w warsztatach montujących instalacje LPG. W zestawieniu z elektronarzędziami, które wykorzystują zjawisko komutacji (wywołuje ono iskrzenie  szczotek na styku z kumutatorem) narzędzia te powodują o wiele mniejsze zagrożenie pożarowe.

Rodzaje narzędzi pneumatycznych

W sklepach można znaleźć naprawdę szeroki wybór narzędzi przeznaczonych dla różnych gałęzi przemysłu. Są to wszelkiego rodzaju szlifierki – kątowe, taśmowe, oscylacyjne, wkrętarki, gwoździarki, młoty, polerki, wiertła do metalu, nożyce do blachy i wiele innych. Co ciekawe, w zasadzie każde obecne na rynku narzędzie przemysłowe posiada również swój pneumatyczny odpowiednik. Jednak, aby sprawdziło się i dobrze funkcjonowało przez wiele lat potrzebują one odpowiedniego smarowania. Tylko wówczas działają długo i bezawaryjnie. Rodzaj oleju najlepszego do smarowania danego narzędzia jest na ogół umieszczony przez producenta w instrukcji użytkowania. Bez regularnego smarowania narzędzia szybko ulegną awarii i to bez względu na jakość ich wykonania.

Czy warto zdecydować się na narzędzia pneumatyczne?

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj narzędzi wśród profesjonalistów, którzy cenią je sobie z uwagi na dużą moc, wydajność, a przy okazji niewielkie wymiary.

Skomentuj