Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/net-arena.pl/wp-content/themes/zivah/includes/layouts/blog/content.php on line 111

Wygodna miękkość czy zdrowa twardość? – idealny materac

Dyskusja o tym czy warto spać na twardych materacach praktycznie nie ma końca. Są zwolennicy materaców o dużej twardości, są również ci, którzy zdecydowanie wolą te bardziej miękkie propozycje. Warto jednak zastanowić się nad tym, które z nich to bezpieczne materace. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom – odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna i wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Rodzaje materaca – jakie mamy możliwości?

Zanim zaczniemy poszukiwanie idealnego dla siebie materaca, warto dowiedzieć się, jakie w  ogóle mamy ich rodzaje. Przede wszystkim materace dostępne w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, różnią się stopniami twardości, jednak jest to odczucie subiektywne. Dlatego też odpowiedź na pytanie czy w naszym łóżku jest miękki materac czy twardy?, nie może być jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od naszej wagi i potrzeb. Warto uzmysłowić sobie, że to, co dla drobnej kobiety będzie materacem za twardym, może okazać się zbyt miękkie dla postawnego mężczyzny.

Odpowiedni materac

Odpowiedni materac

Wypróbuj zanim kupisz!

Z wyżej wspominanych powodów, warto przetestować materac zanim go kupmy. Test ten polega na tym, aby otwartą dłoń wsunąć pomiędzy odcinek lędźwiowy a materac. Jeżeli nie sprawia to żadnego problemu – materac jest zdecydowanie zbyt miękki. W sytuacji, gdy jest to wręcz niemożliwe – znacznie za twardy. Lekki opór wskazuje na to, że materac został dobrany w sposób prawidłowy.

Choć wiele osób uważa twardy materac za wyjątkowo zdrowy, trzeba pamiętać o tym, że zbyt twardy będzie powodował ucisk na naczynia krwionośne, wywoływał skurcze i drętwienie mięśni. Dlatego właśnie materac nie może być zbyt twardy, musi natomiast być elastyczny i dopasować się do ciała w każdej pozycji, zapewniając równocześnie odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa.

Wygodne materace

Wygodne materace

Za miękki – też niedobrze

Nazbyt miękki materac to również nie najlepszy wybór. Nasze ciało przyjmuje zbyt wygiętą pozycję, które jest nie tylko niezdrowa, ale przede wszystkim nienaturalna dla kręgosłupa. Bardzo miękkie materace są powodem do wzmożonej pracy mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie ciała w wygodnej, prawidłowej pozycji.

Dbanie o zdrowy kręgosłup jest niezwykle ważne, dlatego też znalezienie dobrego materaca to istotna sprawa. Na szczęście na rynku są propozycje dopasowane do każdego i z pewnością można znaleźć coś idealnego.

Skomentuj