sklep z odzieżą dla medycyny

Co powinien posiadać sklep z odzieżą dla medycyny?

Każdy sklep z odzieżą medyczną powinien posiadać szeroki asortyment ubrań medycznych oraz specjalistycznego obuwia, które często poszukiwane jest nie tylko przez pielęgniarki i lekarzy, ale także farmaceutów, ratowników medycznych, laborantów, kosmetologów, kucharzy a nawet studentów kierunków medycznych. Ale jaka ta odzież powinna być? Czym powinna się charakteryzować?

Odzież medyczna

Jak wiemy odzież medyczna jest niezmiernie ważnym elementem ubioru personelu służby zdrowia. Jej najważniejszym zadaniem jest ochrona pracowników przed zanieczyszczeniami oraz zagrożeniami jakie pojawić mogą się w trakcie pracy. Ta odzież ochronna zastępuje odzież prywatną bądź ją chroni przed:

  • wnoszeniem niebezpiecznych substancji na oddział, które mogą pogorszyć stan pacjentów,
  • przenoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych z placówki do domu,
sklep z odzieżą dla medycyny

Z tego względu w sklepach z odzieżą dla medycyny powinny znaleźć się ubrania wyprodukowane przez znanych i doświadczonych producentów, których asortyment spełnia wszelkie wymagane normy, a przede wszystkim normę PN-EN 13795+A1:2013-06. Obecnie oprócz zwykłych, białych fartuchów medycznych możemy spotkać żakiety, marynarki, spódnice, spodnie, tuniki, sukienki, koszulki Polo czy bluzy, które występują w wielu różnych fasonach oraz szerokiej gamie kolorystycznej. Wszystkie te ubrania powinny być przede wszystkim schludne, funkcjonalne i wygodne. Nie powinny one krępować ruchów w trakcie wykonywanej pracy oraz winny być odporne na przekłucia i przetarcia. Ważne jest także, by umożliwiały odpowiednią cyrkulację powietrza oraz były łatwe do utrzymania w czystości.

Obuwie medyczne

Kolejnym bardzo ważnym asortymentem jaki powinien znaleźć się w sklepie z odzieżą dla medycyny jest odpowiednie obuwie. Ten element codziennego ubioru odgrywa niezwykle ważną rolę. Właściwie dobrane umożliwi chodzenie podczas wielogodzinnego dyżuru bez dyskomfortu oraz objawów zmęczenia czy opuchnięcia nóg. Odpowiednie obuwie medyczne powinno stabilizować nogę i posiadać przede wszystkim płaską, stabilną i antypoślizgową podeszwę. Ich wkładka winna być wymienna, antybakteryjna, wykonana z miękkich, higienicznych i antyalergicznych materiałów, które umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Skomentuj