Okna drewniane czy plastikowe

Okna drewniane czy plastikowe?

Okres letni to dla wielu osób najlepsza pora na przeprowadzenie generalnego remontu w domu lub mieszkaniu. Wymieniane są przede wszystkim okna, drzwi i ewentualnie podłogi. Dzięki sprzyjającej pogodzie łatwiej jest kontrolować przebieg wszelkich prace, a używane do ich wykonania materiały szybciej schną. Zmiany tego typu są bardzo kosztowne, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie.

Wymiana okien jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy są one nieszczelne i zniszczone. Jest to duży wydatek, jednak inwestycja zwraca się zazwyczaj już podczas pierwszej zimy (np. poprzez niższe rachunki za ogrzewanie). Podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zdać, to jaki wybrać rodzaj okien. Oczywiste jest, że okna drewniane są droższe niż plastikowe. Jednak ilość i jakość ich zalet znacznie przewyższa walory okien plastikowych.

mieszkanienalata.pl

Najważniejsze z nich to trwałość, estetyka i odporność na wahania temperatur. Dodatkowym plusem jest szybka naprawa ewentualnych uszkodzeń i ubytków. Okna plastikowe raczej nie wymagają konserwacji, łatwo utrzymać je w czystości. Niestety jeśli wybierzemy okna wykonane z kiepskich materiałów, to ich powierzchnia może szybko pożółknąć. W porównaniu do okien drewnianych są bardziej odporne na wodę i środki chemiczne. Dużą wadą jest ich krótka żywotność, raz zniszczonej ramy z plastiku nie da się naprawić.

O kosztach wymiany okien zadecyduje również ich kształt. Jeśli są to okna o typowych wymiarach, to ich cena z pewnością będzie niższa. Na większy wydatek muszą się przygotować właściciele domów lub mieszkań, w których okna robione są na zamówienie.

Skomentuj