sprężyny zawieszenia

Czemu służą sprężyny zawieszenia?

Zawieszenie każdego auta składa się z wielu elementów i wszystkie one mają przypisane  określone zadania. Razem tworzą kompletny mechanizm, łączący koła z główną konstrukcją pojazdu, zapewniając komfortowe podróżowanie, stabilność oraz możliwość sterowania. Część elementów odpowiada za resorowanie, inne za tłumienie, jeszcze inne za prowadzenie i geometrię koła. W poniższym artykule przyjrzymy się tym pierwszym, a konkretnie – sprężynom zawieszenia.

Podstawowe zadania sprężyn zawieszenia

Zadaniem elementów sprężystych zawieszenia jest niwelowanie wstrząsów powstałych wskutek poruszania się pojazdu po nierównej nawierzchni. Wbrew pozorom, tłumienie drgań to nie tylko gwarancja odpowiedniego komfortu jazdy, ale także zabezpieczenie auta przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprężyny zawieszenia umieszczone są między tzw. masami nieresorowanymi i resorowanymi. Masy nieresorowane to m.in. hamulce, koła i części zawieszenia, natomiast na masy resorowane  stanowi reszta pojazdu. Dzięki temu cały szkielet samochodu porusza się w stosunku do nawierzchni z umiarkowaną sprężystością, bez nadmiernych wstrząsów.

sprężyny zawieszenia

Sprężyny odgrywają ważną rolę również w redukowaniu nacisku masy pojazdu na zawieszenie. Montując sztywny element zamiast sprężyny, bardzo szybko przekonalibyśmy się, jak destrukcyjny potrafi być ciężar konstrukcji, oddziałujący na zawieszenie. Dzięki sprężynom zawieszenia nie trzeba martwić się też o prześwit pomiędzy samochodem i nawierzchnią, gdyż utrzymują one płytę podłogową wraz zresztą elementów na optymalnej wysokości. Sprężyny zapewniają również prześwit pomiędzy karoserią, a elementami zawieszenia i kołami.

Zadania sprężyn nie kończą się jednak na zapewnianiu komfortu, resorowaniu masy pojazdu i utrzymywaniu prześwitu. Częściowo bowiem odpowiadają one również za jednostajny kontakt kół z nawierzchnią, w trakcie poruszania się po nierównościach. Tylko częściowo jest to zadanie sprężyn, ponieważ w głównej mierze odpowiadają za to amortyzatory. Dlatego też sprężyny zawsze występują w parze z amortyzatorami i razem z nimi tworzą integralny element resorująco-tłumiący.

Sprężyny zawieszenia to pozornie bardzo prosty, zupełnie nieskomplikowany element, który składa się wyłącznie z jednego drutu. Okazuje się jednak, iż jest on niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania każdego auta. Poruszanie się z częściowo wyeksploatowanymi, bądź pękniętymi sprężynami jest niezwykle niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Natomiast brak sprężyn całkowicie uniemożliwia jazdę.

Skomentuj