Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/net-arena.pl/wp-content/themes/zivah/includes/layouts/blog/content.php on line 111

Dobry sen, czyli jak wybrać wygodne łóżko do sypialni

W sypialni zazwyczaj znajduje się niewiele mebli, jednak spośród nich najważniejsze jest łóżko. Na jego wybór należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ od niego zależy komfort codziennego wypoczynku. Decyzji o zakupie nigdy nie należy więc podejmować w pośpiechu, nie warto też kierować się wyłącznie estetyką. Podstawą jest komfort. Zatem, od czego będzie on zależał?

Mimo że każdy ze sprzętów znajdujących się w sypialni w mniejszym lub większym stopniu będzie warunkował komfort w sypialni, to jednak łóżko ma największy wpływ na jakość wypoczynku. Aby więc dobrze go wybrać, należy wziąć pod uwagę jego konstrukcję i materac, dopiero w dalszej kolejności design i dodatki. Należy przy tym pamiętać, że zawsze jest to kwestia indywidualna.

1.    Wymiary

Łóżko jednoosobowe powinno mieć 90 cm szerokości, dwuosobowe natomiast 160 cm, długość w obu przypadkach to 200 cm. Są to optymalne wymiary zapewniające komfort wypoczynku. Jednak w przypadku małych wnętrz konieczne mogą się okazać łóżka węższe, wynoszące odpowiednio 80 cm (dla jednej osoby) i 140 cm (dla dwóch osób).

Trwałość łóżka warunkuje materiał, z którego wykonano konstrukcję. Za wytrzymałe uważane są drewniane, ale coraz częściej dorównują im te z płyty mdf czy o szkielecie metalowym. Z kolei na komfort w największym stopniu wpływa stelaż. Najkorzystniejsze są stelaże wykonane z lekko wyprofilowanych, drewnianych listewek połączonych w obrębie ramy. Listewki powinny być elastyczne, a im jest ich więcej (węższe i bliżej ułożone), tym łóżko jest wygodniejsze.

2.    Zagłówek

Łóżka tapicerowane pokryte tkaniną lub skórą (również ekologiczną) ocenia się głównie ze względu na estetykę. Owszem, konstrukcja z wysokim zagłówkiem prezentuje się bardzo elegancko, szczególnie w dużych pomieszczeniach (w małych może okazać się przytłaczająca). Jednak w rzeczywistości zagłówek pełni też bardzo praktyczną funkcję. Dodatkowo zwiększa komfort użytkowania, gdyż można się wygodnie oprzeć, na przykład podczas czytania.

3.    Materac

Wygodny materac to taki, który dopasowuje się do ułożenia ciała – w ten sposób odciąża kręgosłup. Dostępne są materace piankowe (wysoka plastyczność), sprężynowe (dobrze korelują z masą ciała) i lateksowe zalecane alergikom – posiadają porowatą strukturę, nie gromadzą alergenów, a jednocześnie zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Twardość materaca powinna odpowiadać masie ciała – im większa waga, tym większa twardość.

Do łóżka dla dwóch osób dobrym rozwiązaniem będzie materac tzw. kieszeniowy, który posiada odrębnie pracujące sprężyny – amortyzuje nacisk, gdy jednak osoba zmienia pozycję.

Meble do sypialni powinny zapewniać komfort, którego każdy oczekuje w tym pomieszczeniu znaleźć. Duży wpływ na samopoczucie z pewnością ma aranżacja, jednak w sypialni wygodę warunkuje przede wszystkim nie rodzaj, lecz jakość mebli, w szczególności łóżka. Jeśli zestaw mebli do sypialni nie spełnia oczekiwań, warto samodzielnie skompletować poszczególne sprzęty, w tym łóżko, ale pamiętając o utrzymaniu ich w stylu aranżacji.

Skomentuj