Jakie wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Urządzając pokój dziecięcy, należy pamiętać nie tylko o meblach czy łóżku, ale także o oświetleniu. Niezbędne jest nie tylko ogólne oświetlenie, ale także odpowiednie oświetlenie miejsca pracy dziecka, czyli biurka gdzie odrabia lekcje i uczy się. Należy przy tym pamiętać, że tak naprawdę to nie wygląd lampy jest najważniejszy. Na jakie zatem lampy do pokoju dziecięcego postawić?

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Jeśli chodzi o lampy do pokoju dziecięcego, to nie należy kierować się wyłącznie ich kolorem, ale przede wszystkim ich funkcjonalnością. Zaleca się zainstalować kilka źródeł światła – rozproszone przy suficie i punktowe przy biurku i przy łóżku. Należy przy tym pamiętać, aby świtało lampy nie raziło dziecka po oczach, a wiec te punktowe należy umieścić z boku. Jako, że dzieci mają tendencję do bania się ciemności, warto zainwestować w lampkę z delikatnym światłem. Bardzo pomocne są także punkty świetlne, które instaluje się przy posadzce czy też w lampy stojące. Pamiętajmy bowiem o tym, że dzieci bardzo chętnie siedzą i bawią się czy nawet uczą się na podłodze. Warto wobec tego zadbać o dobre oświetlenie posadzki.

lampy do pokoju dziecięcego

Bardzo istotną kwestią jest także jakość zakupionych lamp. Należy zwrócić uwagę na to, czy dane modele spełniają normy bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie atesty. Należy też wziąć pod uwagę wiek dziecka i wybierać oświetlenie dopasowane do specyfiki jego wieku. Dla najmłodszych jak najbardziej sprawdzą się lampy o niebanalnych kształtach, w bajecznych kolorach.

Wybieramy lampy do pokoju dziecięcego 

Jeśli chodzi o oświetlenie miejsca przeznaczonego do nauki, to sprawdzą się typowo biurowe lampy do pokoju dziecięcego – najlepiej modele z obrotowym ramieniem i główką. Jeśli dziecko jest praworęczne, to światło lampy powinno padać na biurko z lewej strony, a w przypadku osób leworęcznych z prawej strony. Dzięki temu można unikać zasłaniania sobie samemu światła podczas odrabiania lekcji. W pokoju dziecięcym przyda się także lampka przy łóżku, która jest bardzo pomocna przy wieczornym czytaniu. Sprawdzi się zarówno kinkiet na stoliku nocnym, jak i mniejsza lampka nocna ze słabym światłem, dzięki której pociecha będzie czuć się bezpieczniej w nocy. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku lampka wtykana do gniazdka, najlepiej LED, która jest energooszczędna. Inna opcją są lampki akumulatorowe. Ponadto warto zadbać o oświetlenie nocne, które ułatwi dziecku wieczorne czy też nocne wędrówki ze swojego pokoju do łazienki. Szczególnie w przypadku schodów ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa, umieszczając wzdłuż nich oświetlenie.

Skomentuj