Okna – ich rodzaje dostępne na rynku

Okna – ich rodzaje dostępne na rynku

Okna – element, który znajduje się w każdym domu i mieszkaniu. Rankiem wpuszczają pierwsze promyki słoneczka, w pochmurne dni chronią od deszczu a zimą pozwalają oglądać świat z ciepłego domku. W pewnym momencie budowy domu trzeba się na jakieś  zdecydować.

Co w tej dziedzinie oferuje nam rynek?  Po pierwsze możemy wybierać między oknami wykonywanymi z różnych materiałów. Dostępne są okna drewniane, okna z drewna i aluminium oraz okna PCV. Teraz należy wspomnieć o dostępnych rodzajach konstrukcji – można wyróżnić pięć rodzajów a wśród nich: jednoramowe, zespolone, skrzynkowe, drewniano-aluminiowe, w których kształtownik aluminiowy osłania drewnianą konstrukcję okna oraz drewniano-aluminiowe z równorzędnymi profilami aluminiowym i drewnianym. Najbardziej popularnymi wśród okien drewnianych są okna jednoramowe, jednocześnie ich konstrukcja jest najnowocześniejsza a dzięki temu jakościowo nie ustępują pod żadnym względem oknom plastikowym czy oknom z aluminium.

nowoczesnieistylowo.pl

Okna zespolone i skrzynkowe nie są już tak popularne jak jednoramowe ale zwłaszcza skrzynkowe są bardzo ładne. Mają one jednak jedną wadę – wymagają mycia czterech powierzchni szklanych zamiast dwóch.  Okna drewniano-aluminiowe, w zależności od rodzaju konstrukcji mogą się składać z dwóch profili aluminiowego i drewnianego lub profil drewniany chroniony jest kształtownikiem aluminiowym. Osłona z aluminium ma za zadanie chronić okno przed wpływem czynników atmosferycznych. Pozwala to na dłuższą eksploatację okien. Przy dzisiejszym rozwoju technologii tworzyw sztucznych możliwości ochrony drewna przy pomocy impregnatów i lakierów różnego rodzaju są bardzo duże.

Renowacja okien drewnianych to także opłacalna opcja jeśli struktura drewna jest jeszcze wystarczająco dobra – zamiast instalować nowe naprawimy stare. Jako zaletę okien drewnianych można także wymienić brak problemu z ich utylizacją kiedy nie nadają się do użytku. W przypadku okien PCV, nieodpowiednie warunki utylizacji mogą powodować powstawanie bardzo szkodliwych dla człowieka związków a właściwie trucizn – dioksyn. Podobnie jest z innymi elementami, które mogą być stworzone z drewna. Przykładowo podłogi czy schody drewniane mogą być wyjątkową ozdobą domu, nawet jeśli nadgryzł je ząb czasu.

Cena wyrobów z drewna jest wyższa ale inwestycja opłaca się. Podążając za tematem renowacji – istnieje wiele firm oferujących usługi tego typu, warto się nad tym zastanowić wybierając różne elementy służące wykończeniu wnętrz, może zamiast je wymieniać można je odrestaurować – będzie taniej.

Skomentuj