czytanie trening umysłu

Czytanie – treningiem umysłu

Coraz mniej osób czyta książki. Dzieci i dorośli sięgają częściej po tablety i laptopy niż po lekturę. Jesteśmy wygodni i leniwi, nie chcemy zmuszać się do dodatkowego wysiłku umysłowego, jakim jest czytanie.

czytanie treningiem umysłu

Sposoby na rozwijanie wyobraźni.

Czytanie niesie za sobą wiele korzyści, o których niestety zapominamy. Ta (w miarę) prosta czynność, może pozytywnie i efektywnie wpłynąć na nas i nasz umysł.


Czytanie książek daje nam bardzo wiele pozytywów. Osoby, które regularnie sięgają po lektury mają większy zasób słownictwa, znają sposoby na rozwijanie wyobraźni. Poprzez czytanie nabywamy zdolności analitycznych, czyli potrafimy logicznie analizować, przewidywać pewne sytuacje. Czytanie wzbogaca naszą wyobraźnię i dzięki temu łatwej odnaleźć nam się w realnym świecie. Wizualizujemy w głowie czytane treści – wspomaga to i ćwiczy nasz umysł, który potrzebuje także treningu. Łatwiej przewidujemy konsekwencje naszych działań.
Warto poznawać i próbować różne sposoby na rozwijanie wyobraźni, a jednym z najłatwiejszych i zarazem najprzyjemniejszych jet właśnie czytanie.

Rozrywka, czy przymus, by zdobyć np. większy zasób słownictwa?

Po książki sięgamy z różnych przesłanek. Jedni po prostu odpoczywają przy lekturze, inni muszą zajrzeć do niej, by zaliczyć egzamin. Pomimo tego, w każdym przypadku poszerzamy wiedzę, zdobywamy większy zasób słownictwa, nawet przy książkach przygodowych. Osoby, które czytają książki są odważniejsze, łatwiej odnajdują się w społeczeństwie. Nie obawiają się publicznie wypowiadać, czują pełną swobodę, są elokwentni.
Najlepsze sposoby na rozwijanie wyobraźni to te, które kształtują ją podprogowo, czyli bez pełnej świadomości umysłu.

Skomentuj