Kryminologia i kryminalistyka

Praca w wydziale kryminalnym policji. Jakie studia trzeba skończyć?

Popularyzacja zagadnień kryminalnych powoduje, że coraz więcej osób fascynuje się tematami dotyczącymi zbrodni, jej motywów i przede wszystkim sposobów na znalezienie winnych. Perspektywa kariery zawodowej związanej z odkrywaniem mrocznego oblicza ludzkiej natury jest dla wielu atrakcyjna. Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby móc się tym zająć?

Wydział kryminalny Policji

Praca w wydziale kryminalnym Policji nie jest łatwym kawałkiem chleba. Z drugiej strony jest to zajęcie ciekawe, stworzone dla osób, które mają wewnętrzne poczucie misji i sprawiedliwości. Pierwszym krokiem do podjęcia pracy w tym charakterze mogą być studia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne o specjalności Kryminologia i kryminalistyka.

Kryminologia i kryminalistyka

Realizowana podczas zajęć podstawa programowa dostarcza teoretycznej i praktycznej wiedzy, która może otworzyć drogę do kariery w służbach mundurowych, a szczególnie w wydziałach Policji zajmujących się zatrzymywaniem sprawców groźnych przestępstw, takich jak napady rabunkowe, włamania, handel ludzi czy pedofilia. Zdobyta wiedza będzie także świetną przepustką do jednostek, do których trafiają sprawy grubszego kalibru – w tym morderstwa – takich jak Wydział do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw.

Bezpieczeństwo Wewnętrzne – o co w tym chodzi?

Kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne to stosunkowo nowa oferta edukacyjna. Swoim zakresem obejmuje szerokie spectrum wiedzy dotyczącej funkcjonowania państwa w ujęciu bezpieczeństwa narodowego i społecznego. Wśród specjalności kierunku, dostępnych na Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie, znajdziemy nie tylko Kryminologię i kryminalistykę, ale także Wywiad i kontrwywiad, Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz Obsługę celną i logistykę międzynarodową.

Pod względem zawodowym, ukończenie studiów umożliwia pracę nie tylko w policji (w różnych wydziałach), ale także w służbach specjalnych, wojsku, instytucjach bezpieczeństwa narodowego i społecznego, administracji państwowej, więziennictwie, służbach celnych czy w sektorze prywatnych firm zajmujących się szeroko pojętą ochroną itp. Studia tego typu dostępne są zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim.

Kryminologia i kryminalistyka

Wybór Kryminologii i kryminalistyki to gwarancja szerokiego zakresu wiedzy praktycznej i teoretycznej na temat czynności dochodzeniowo-śledczych i operacyjno-procesowych. Specjalność ta obejmuje nie tylko zapoznanie się z technikami kryminalistycznymi, ale także z psychologią, socjologią, prawem i wieloma innymi zagadnieniami, które są podstawą pracy w tym zawodzie.

Szeroki zakres wiedzy teoretycznej oraz zajęcia praktyczne prowadzone przez doświadczonych pracowników wymiaru sprawiedliwości są doskonałym wstępem zarówno do pracy jako analityk kryminalistyczny, polegającej na zabezpieczaniu śladów oraz ich analizie, jak i do wykonywania zawodu śledczego w wydziale przestępstw kryminalnych.

Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie posiada własne Laboratorium kryminalistyczne i profesjonalną kadrę wykładowców. Oprócz tego współpracuje z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym i ma podpisane porozumienie z Komendą Główną Policji, które zmniejsza wymiar czasu szkolenia podstawowego dla zwerbowanych do policji absolwentów.

Skomentuj