Drewno w domu to aura ciepła i tradycji, łatwo można połączyć je z innymi elementami także o charakterze nowoczesnym, pasuje do stali, tworzyw a także różnego rodzaju kamieni.
Dla miłośników drewna budujących dom, architekci jak i dekoratorzy mają wiele do zaoferowania a rynek posiada bogatą ofertę produktów gotowych do zastosowania.
Okna drewniane – cenowo droższe od dostępnych poza nimi okien z tworzyw sztucznych, stwarzają pozytywną atmosferę w pomieszczeniach, możliwa jest także renowacja okien drewnianych w przeciwieństwie do okien PCV, przy których występuje dodatkowy problem utylizacji.
Drzwi drewniane – znacznie droższe (w przypadku zwłaszcza drzwi zewnętrznych ) od drzwi metalowych czy innych materiałów typu sklejki i innych tworzyw. Jednak charakteryzujące się znacznym współczynnikiem tłumienia dźwięków.
Schody drewniane – jedyny przypadek, w którym zastosowanie drewna może przynieść oszczędności. Dostępne są różne konstrukcje schodów drewnianych począwszy od najprostszych młynarskich przez jednobiegowe, zabiegowe albo kręte. Schody nie muszą być wykonane w pełni z drewna, często łączy się je z elementami metalowymi, które można pomalować na różne kolory w z zależności od upodobań.
Parapety drewniane – droższe od standardowo najtańszych parapetów z tworzyw sztucznych ale są nieporównywalnie tańsze od parapetów wykonanych z marmuru, granitu bądź innych kamieni.
Podłogi drewniane – opcja alternatywna do powszechnych paneli podłogowych, wykładzin czy płytek podłogowych. Do wyboru mamy rożne typy podłóg:
- podłogi masywne
- parkiety warstwowe (wyróżnia się tu podłogi dwu- i trzywarstwowe (tzw. podłogi pływające).
Ze względu na dobre parametry izolacyjne nie stosuje się podłóg drewnianych w przypadku ogrzewania podłogowego. Koszty instalacji podłóg drewnianych są dość wysokie, jednak znacznie zróżnicowane dla różnych rodzajów drewna.
Powiązane wpisy