Pompy ciepła – co to jest i czy opłaca się w to inwestować

Pompy ciepła – co to jest i czy opłaca się w to inwestować?

Decyzja o budowie własnych czterech kątów nie może być podejmowana z dnia na dzień. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników m.in. przedyskutować kwestie finansowe, znaleźć dobrych fachowców oraz, co najważniejsze, zastanowić się, czy jesteśmy na to gotowi. Cały proces, poprzez oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych, może trwać znacznie dłużej, niż początkowo zakładaliśmy.
Kiedy decyzja jest już podjęta, a plan zaczyna być realizowany, musimy skupić się na rzeczach, które mają zadbać o nasz komfort w nowym miejscu zamieszkania. Jednym z takich czynników jest niewątpliwie wybranie korzystnej metody ogrzewania budynku. Na rynku jest wiele alternatywnych sposobów, z których możemy skorzystać. Jedną z popularniejszych w dzisiejszych czasach są pompy ciepła.
Czym się charakteryzują i czy warto w nie zainwestować?

Pompy ciepła – na czym to polega?

Urządzenie zasilane energią odnawialną – powietrzem lub ziemią – które ma za zadanie wyprowadzić źródło ciepła z pomieszczenia o niższej temperaturze do tego o wyższej temperaturze. Proces ten nie zachodzi w sposób naturalny, to od maszyny zależy przebieg całego działania. Do wytworzenia odpowiednich ilości ciepła potrzebne jest również zasilanie, najczęściej jest to prąd elektryczny, rzadziej gaz.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić na dwie kategorie: powietrzne oraz gruntowe.

Pompy powietrzne – jak sama nazwa wskazuje, energię pobierają z powietrza, co pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla, jednak może okazać się zgubne przy złych warunkach pogodowych. Gdy na zewnątrz temperatury są niskie, automatycznie energia cieplna dostarczana przez nie do naszego domu nie będzie już tak odczuwalna i zajdzie potrzeba wspomagania się prądem elektrycznym, co wygeneruje większe koszty. Dlatego polecane są one głównie w ciepłych strefach klimatycznych – działają podobnie jak klimatyzator i wychładzają pomieszczenia.

Pompy gruntowe – posiłkują się energią z gleby, która jest znacznie stabilniejszym i pewniejszym źródłem niż powietrze. Na to, aby efekty działania takiego urządzenia były dla nas satysfakcjonujące składają się trzy czynniki: dolne źródło ciepła – to z niego jest ono pobierane, górne źródło ciepła – do niego odprowadzamy energię oraz pompa grzewcza – jest łącznikiem pomiędzy wspomnianymi źródłami. Co jest tu szczególnie istotne to to, że w ziemi, niezależnie od pory roku, nie zachodzą gwałtowne zmiany temperatury. Metoda ta będzie więc idealna dla osób, które żyją na terenach charakteryzujących się przewagą niższych temperatur.
Montaż pomp ciepła – kogo wybrać?
Decyzje o zastosowaniu w naszym domu tej metody ogrzewania powinniśmy podjąć stosunkowo wcześnie, najlepiej na etapie planowania budowy. Ważne jest określenie, jaki rodzaj pompy będzie najbardziej odpowiedni dla danego terenu oraz dostosowanie jej parametrów do wybranego wariantu. W związku z tym, że coraz częściej decydujemy się na korzystanie z pomp grzewczych, na rynku powstało wiele firm oferujących nam kompleksową oraz rzetelną obsługę.
Solar Masters Project jest jednym z liderów w tym fachu i od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby instalacja pomp grzewczych w naszych domach przebiegała bez zarzutów. Jeżeli chodzi o sposoby montażu zależne są one od rodzaju podłączanego urządzenia.
W przypadku powietrznej pompy ciepła stosuje się tzw. „split” – metoda ta polega na zamontowaniu dwóch urządzeń, jednego wewnątrz, drugiego na zewnątrz budynku – muszą one być ze sobą połączone przewodami, w których przepływa tzw. czynnik chłodniczy, niezbędny dla właściwego działania pompy.
Natomiast, jeżeli chodzi o pompy gruntowe, sprawa jest już bardziej skomplikowana – musimy złożyć odpowiedni wniosek o pozwolenie na odwierty w ziemi oraz wykonać projekt geologiczny terenu. Po wykonaniu owych czynności fachowcy mogą przejść do wprowadzenia dolnego źródła (tzw. sond), a następnie zamontować górne źródło (np. ogrzewanie podłogowe). Ostatnim etapem montażu pozostaje podłączenie wybranej wcześniej pompy grzewczej.
Jakie zalety mają pompy ciepła?
Metoda ta jest niesamowicie korzystna dla środowiska, z uwagi na to, że nie zachodzi podczas niej żaden proces spalania – nie produkuje więc zanieczyszczeń. Dodatkowo w naszym domu nie jest konieczne wygospodarowanie miejsca na jej przechowywanie, gdyż może ona zostać umocowana na zewnątrz budynku, bądź obok już zamontowanego sprzętu. Zaletą jest też to, że mimo produkcji dużych ilości ciepła, nie pochłaniają one wiele energii, co przekłada się na niższe rachunki.

Skomentuj