Wkłady kominkowe i ich rodzaje

Wkład jest najistotniejszym elementem składowym kominka – jest to urządzenie, które poprzez proces spalania dostarcza nam ciepło. Obecnie montowane kominki nie są już jedynie ładnym – z estetycznego punktu widzenia – elementem wystroju wnętrza, ale również cennym i wartościowym źródłem dogrzewania domów.

Przyjmując jako wyznacznik najbardziej podstawowy podział, wśród wkładów kominkowych rozróżniamy wkłady tradycyjne, kasety kominkowe oraz wkłady z płaszczem wodnym. Pierwszy rodzaj jest wciąż najczęściej wybierany, przede wszystkim ze względu na dużą dostępność oraz różnorodność. Wśród wkładów tradycyjnych z pewnością znajdziemy taki, który będzie odpowiadał naszym preferencjom estetycznym. Różne kształty, wielkość, wygląd, rodzaj szyby, moc oraz sposób wykonania sprawia, że w tym gatunku spotkamy się z największym wyborem. Kasety kominkowe różnią się przede wszystkim swoim zastosowaniem – mogą zostać bowiem zainstalowane w już istniejącym kominku otwartym, bez konieczności wprowadzania skomplikowanych przeróbek. Wkłady z płaszczem wodnym są najnowocześniejszym i zarazem najbardziej ekonomicznym typem wkładu. Są wyposażone w instalację obiegu wody, dzięki czemu zasilają w znaczny sposób istniejący układ centralnego ogrzewania. Z zewnątrz nie różnią się od wkładów tradycyjnych – ich korpus tymczasem posiada podwójne ściany, między którymi przepływa woda. Płaszcz wodny otacza palenisko, nagrzewa wodę, prowadząc ją następnie do instalacji grzewczej.

http://e-wnetrzaonline.pl/

Gdy jako kryterium podziału przyjmiemy dynamikę i okres palenia, możemy wybrać wkłady do paleniska ciągłego, wkłady na ogień przerywany oraz wkłady stałopalne. W kwestii materiałów, z jakich budowane są obecnie wkłady, są to przede wszystkim stal, żeliwa, szamot w przypadku obudowy oraz szkło żaroodporne lub witroceramiczne gdy mowa o szybach. Korpusy wkładów dzielimy na żeliwne – ciężkie – oraz stalowe – lekkie i nowoczesne. Na polskim rynku popularne są wkłady kominkowe stalowo – szamotowe, zarówno z płaszczem wodnym, jak i w systemie DGP. Od żeliwnych odróżnia je przede wszystkim wyższa temperatura w palenisku oraz niska awaryjność.

W kwestiach wyglądu zewnętrznego oraz estetyki, w przypadku wkładów kominkowych można mówić o sporych możliwościach, od poziomego lub pionowego układu samego wkładu, poprzez sposób otwierania drzwiczek – do góry lub na bok – na formie szyby kończąc. Fasada naszego paleniska może być płaska, pryzmatyczna lub zaokrąglona. Palenisko może być narożne, a sam wkład otwarty na dwie, trzy lub nawet cztery strony – wszystko zależy od naszych preferencji.

Wybierając wkład kominkowy z reguły na samym początku kierujemy się głównie estetyką. Jakkolwiek istotna, nie powinna być czynnikiem decydującym. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób planujemy dany kominek wykorzystać. Gdy naszym celem jest urządzenie grzewcze, musimy pamiętać o sprawdzeniu mocy nominalnej wkładu (nie maksymalnej, która uzyskiwana jest jedynie na przestrzeni krótkich odcinków czasowych), ponadto – jeśli kominek będzie źródłem ogrzewania – musimy pamiętać, aby jego wkład był przystosowany do ciągłego grzania (wkłady oznaczone znakiem „C”). Przy wyborze odpowiedniego wkładu warto zwrócić uwagę na markę oraz parametry, najlepiej kierując się opinią eksperta oraz aprobatą techniczną. 

Skomentuj